Wierzba mazowiecka – rysunek krok po kroku

Rysowanie krajobrazu krok po kroku

Zapraszam Cię na pokaz jak wykonać rysunek cienkopisem. Znajdziesz tu porady jak rysować krok po kroku. Jest to raczej temat od podstaw.  Rysuję go Ja czyli Wojciech Domińczak – a tu jest moja strona.

Wierzba mazowiecka - rysowanie krajobrazu VIDEO

Zaczniemy od video które było zarejestrowane podczas mojego Live`a którego prowadziłem na Fan Page`u Domin. Live`y nadal prowadzę więc zapraszam.

Spis treści

Teraz kilka porad ode mnie:

 • nie poprzestawaj tylko na oglądaniu – też to narysuj
 • korzystaj z materiałów które są niżej – widać dokładniej
 • zrób to dla frajdy – nikomu nie musisz pokazywać
 • zrób to dowolną techniką którą masz pod ręką

Ale mam coś jeszcze dla Ciebie:

Jeżeli już trafiłeś na tę stronę i dotarłeś aż tutaj to możesz wysłac mi swój rysunek na podstawie tego materiału a ja  bezpłatnie udzielę ci Porad i powiem w którym kierunku iść.

Jeżeli jesteś miłośnikiem ołówka to zobacz tę niesamowitą galerię rysunków ołówkiem:

Rysunek ołówkiem – świetna galeria prac tą techniką

Rysunek wierzby mazowieckiej - krok 1

Jak postępować z tymi tutorialami?

Rysuj z nami krok po kroku

To jest łatwy rysunek. Może być dla dzieci może być dla dorosłych. Tak naprawdę nie ważne jest czy pień będzie miał dokładnie taką samą grubość. Nieistotne jest tez takie samo rozmieszczenie gałęzi. Dlatego rysowanie krajobrazu jest bardzo odprężające.

Nie zasłaniaj się brakiem cienkopisu – możesz to zrobić kredką, długopisem czy ołówkiem.

Co tu należy zrobić – delikatnie narysuj horyzont i punkt zbieg. Punkt zbiegu zakryłem pniem rysowanej wierzby.

Specyfikacja materiałów, ja użyłem tu cienkopisów UniPin 0.6; 0.8 i zwykłej kartki papieru.

Rysunek krok po kroku - krok 2 🙂

Tu odrobina wyjaśnień.

Ten rysunek powstał podczas rysunkowego kwadransu. Jest on na Fan Page`u  Szkoły rysunku Domin na Facebooku. Kwadrans zaczyna się o 20:00. Ten rysunek trwał kilka kwadransów a może nawet kilkanaście. Był robiony metodą stopianów dzięki której udaje się zrobić o wiele więcej prac. 

A jak dołoży się do tego WUS to już w ogóle pełnia szczęścia.

Dalej wzmacniaj rysunek. Kałuże są wzdłuż drogi ponieważ sugeruje to koleiny. W nich zatrzymała się woda.

Jeżeli chcesz porysować stricte ołówkiem  to zapraszam pod ten link :

Jak rysować łatwe martwe natury ołówkiem

Krok 3 rysunek od podstaw

Wykorzystuj wideo z procesu rysowania

Tam możesz zobaczyć co i jak robiłem. Podczas rysowania sporo gadałem bo to był Live więc dużo opowiadałem. Fajne jest to, że wraz ze mną siedzą ludzie i rysują. Rekordowo rysował ze mną w swoich domach aż 36 osób. To tylko te które się przyznały bo wiele osób pisze mi potem na priva że też rysują ale nie komentują.

Powód jest błahy – boją się że mógłbym prosic o pokazanie tego. A wiem, że rysuje ze mną wiele osób dorosłych. To jest gdzieś głęboko skrywane pragnienie. 

Nie bój się rysować – możesz to zrobić w zaciszu domu 🙂

Co dalej dzieje się na naszym rysunku

łatwe rysunki

Na poprzednim skanie już było widać nałożone czernie. Zobacz że wszystkie są po lewej stronie. To dlatego że ja przyjąłem światło padające z prawej strony.

W sumie to nie dodałem tego wcześniej ale cały ten rysunek powstał z wyobraźni. To jest przestrzeń wymyślona. Żeby dojść do takiego stanu trzeba wcześniej zrobić wiele studium. Kiedy już poznasz kształty prawdziwych wierzb to będziesz mógł je przewidywać.  

A poniżej polecam kurs rysunku on-line od Marty i Witka z Gdańska – wspaniałych ludzi.

Jeżeli szukasz sprawdzonego kursu rysunku on-line to polecam tę stronę

My w Dominie Warszawskim nie mamy kursu rysunku on-line ale za to w Trójmieście mają i to jaki fajny. Możesz sobie na niego wejść w dowolnej porze dnia i w dowolny dzień. To bardzo duża wygoda. Nie możesz danego dnia - możesz innego.

Jak narysować drzewo

Ten akapit nazwałem “Jak narysować drzewo” ponieważ tu chciałbym się skupić na tym problemie.

I konkretnie użyję do tego wierzby mazowieckiej bo to ją rysuję.

Wierzby mazowieckie szczególnie te stare mają to do siebie, że są ciekawe w formie. Dziesięciolecia łamań, targania wichrami – doprowadza do tego, że pień zyskuje abstrakcyjną formę. Wierzba jest bardzo żywotna . Nawet z najmniejszego żywego kawałka jest w stanie wyprowadzić zdrowe pędy. Te, ścinane były przez okolicznych mieszkańców i wykorzystywane do koszyków, ogrodzeń czy po prostu na opał.

Jak narysować wodę żeby była mokra

W tej części live`a skupiłem się na wydobyciu efektu plastycznego wody. Najfajniej to wygląda kiedy kałuża pozostaje biała. Będzie się tak działo kiedy będzie odbijać niebo.

Nauczenie się takiego rozwiązania powoduje stworzenie w głowie nawyku. I kiedy przychodzi nam rysować kompletnie wymyśloną przestrzeń sięgamy do tych zapisanych w głowie schematów. Żeby je ćwiczyć polecam obserwować. Wychodź rysować w plener i obserwuj.

Więcej obserwuj niż rysuj, wtedy zwiększysz liczbę zapisanych nawyków a Twoje rysunki z wyobraźni będą bogatsze.

Rysunek cienkopisem a intensywność waloru

Żeby kałuża sprawiała wrażenie że jest kałużą zostawiłem ją białą a dookoła wzmocniłem walor. Walor w  rysowaniu cienkopisem zazwyczaj jest mocny. Rysunki są bardziej graficzne.

Czasami większym problemem jest powstrzymanie się przed nadmierną czernią. A to w zasadzie jest odwrotność tego co występuje podczas nauki rysunku ołówkiem.

Ucząc rysunku od podstaw zawsze miałem problem żeby wycisnąć z ludzi wydobywanie czerni i bieli. Żeby w rysunku ołówkiem czerń stałą się czarna trzeba mocniej dociskać. No i lepiej wejść w wyższe miękkości ołówka tak od 4B nawet do 8B.

Niesamowite ilości gałezi

Kiedy prowadziłem wakacyjny kurs rysunku to ciężko było mi powiedzieć ludziom jak dużo gałęzi ma drzewo. Za to podczas kursu rysunku w ferie zimowe mogłem powiedzieć – wyjrzyj przez okno.

Jeden z bardziej znanych teoretyków edukacji artystycznej – Robert Gill fajnie zauważył że koniecznym elementem w rysunku realistycznym jest określenie:

 • pory roku
 • pory dnia
 • efektu atmosferycznego

Gdybym miał to określić w moim rysunku to byłoby to przedwiośnie w środku dnia z całkowitym zachmurzeniem.

Rysunek krajobrazu - faza ostatnia

I tak doszedłem do końca. I tu poruszę bardzo ważną kwestię:

Dlaczego wybrałem rysunek krajobrazu a nie samochodu?

Kiedy brałem udział w zajęciach na Uniwersytecie Warszawskim wykładowca zbadał nam tzw. inteligencje wielorakie. I wyszło, że najsilniejszą mam inteligencję przyrodniczą 94% a potem przestrzenną 85% i logiczno matematyczną 80% Za to kinestetyczna wyszła mi 20%. Jak zobaczylibyście mnie w realu to wiedzielibyście że sport nie jest moim drugim Ja.

Jaki to ma wpływ na Ciebie?

Możesz niechętnie uprawiać pewne formy sztuki i nie zmuszaj się.  Rysuj to co Ci sprawia frajdę. I znowu zwrot akcji ale nie pomijaj tego co Ci nie leży. Jeżeli lubisz postacie a nie lubisz samochodów to raz na 10 prac narysuj samochód. 

Gratis - Video ze szkicowania katedry

A tu jeszcze Live z rysunku który zrobiłem na plenerze w Freiburgu. Co ciekawe rysunek podarowałem Karolowi Golikowi który poprawnie odpowiedział na zadane pytania. Tak już mam 🙂

Gdyby ktoś chciał zamówić u mnie rysunek to jest taka możliwość:

Rysunek na sprzedaż autorstwa Wojciecha Domińczaka

choć i tak większość rozdaję 😉

Krajobrazy - rysunki wszelakie

Jestem w trakcie cyklu rysunków krajobrazowych pt. Wierzby Mazowieckie. Pierwsza część tego materiału to tutorial “Jak rysować krajobraz z wierzbami mazowieckimi” A teraz pokażę Ci moje rysunki krajobrazowe z cyklu “Wierzby Mazowieckie”

Wierzba której już nie ma 🙁

O ile rysowany krajobraz wyżej był zmyślony to ta konkretna praca prezentuje krajobraz prawdziwy. Wracałem kiedyś do domu z Koła. Zwyczajowo kontemplowałem krajobraz. W pewnej oddali zobaczyłem wierzby “mazowieckie”. Wiedziałem że nie narysuję ich z natury bo był grudzień. Zrobiłem komplet zdjęć i w domu rozpocząłem cykl “Wierzby” ta była pierwsza. Teraz z przykrością muszę stwierdzić, że ich już tam nie ma. Wszystkie zostały wycięte 🙁

Druga Wierzba - drugi rysunek krajobrazu do cyklu

To była siostra tej wierzby wyżej. Na moje oko miały ponad 100 lat! Takie wierzby to prawdziwy skarb. Mają poszarpane pnie które nie jedno widziały. Wierzba ma niesamowitą wolę walki i przeżycia. Wystarczy że pozostanie kawałek pnia z połączeniem z korzeniami a znów odbije. Jednak na piłę spalinową nic nie poradzą. Straciliśmy bezpowrotnie drzewa o pięknych kształtach. Teraz możesz je tylko obejrzeć na moim rysunku krajobrazu polskiego.

Wierzba numer 3 - teraz już wiem że będzie to cykl!

Spodobało mi się to co robię. Znów odnalazłem w rysowaniu krajobrazu wielką frajdę. Wiele podróżuję po świecie i mogę z całą stanowczością powiedzieć – tak przycinane wierzby są charakterystyczne tylko w Polsce. Pewnie znajdą się inne miejsca w Europie gdzie będzie coś podobnego ale na taką skalę to chyba tylko u nas. 

Po narysowaniu dwóch pierwszych wierzb wiedziałem że będę chciał ich zrobić 12!

Polowanie na tematy do rysunku krajobrazowego.

Miesiąc po sfotografowaniu Wierzby I i II wybrałem się na całodzienne poszukiwania innych przykładów. Połączyłem to z wyjazdem do romańskiego kościoła w Kruszwicy. Po drodze udało mi się zrobić kilkadziesiąt zdjęć wierzbom. 

Przenajróżniejsze układy – wśród łąk, między zaoranymi polami, nad strumieniami. Jakaż ta Polska jest piękna! Ile ż znalazłem fantastycznych ujęć!

Podsumowanie strony - esencja

Zapamiętaj te rzeczy :

 • Ten materiał powstał na Rysunkowym Kwadransie który był o 20:00. Ten cykl transmisji z procesu rysowania to nauka rysunku dla wszystkich. Nawet jak nie chodzą do Domina na kursy artystyczne.
 • Rysunek wykonywałem metodą stopianów. Co kilka z nich skanowałem i tak powstała darmowa lekcja rysunku
 • “Rysowanie krajobrazu w wierzbami mazowieckimi” powstało bez podrysu ołówkowego i całkowicie z wyobraźni
 • Rysunek (o wartości 1999zł) został podarowany przeze mnie pierwszej osobie która odpowiedziała poprawnie na pytania podczas Live`a – co pewien czas tak robię więc warto wbijać.
 • Rysunek z poprzedniego Live`a znajdziesz pod tym adresem : Jak rysować skały rysunek od podstaw krok po kroku. Rysunek wygrał Krzysztof Cetwiński.
 • The artist never retire – Artysta nigdy nie przechodzi na emeryturę –  i to jest piękne!
 • Narysuj ten rysunek a dostaniesz darmową korektę ode mnie czyli Wojciecha Domińczaka – wyślij mi na messendżera
 • Użyłem cienkopisów UniPin 0.6 i 0.8 + zwykła kartka brystolu
 • Wewnątrz opisu jak i w nagraniu na You Tubie podaję wiele wskazówek jak rysować cienkopisem
 • A pamiętasz że jak zapiszesz się do newslettera to dostaniesz dostęp do darmowego kursu podstaw akwareli on-line?
 • [WAŻNE!] Udostępnij ten materiał na Facebooku a jak możesz poproszę o linka do niego z Twojego bloga lub strony www 🙂

Leave a Comment

Shopping Cart