teoria światła i kolorów

Terminy , które warto poznać :

Relatywizm kolorów – kolory wydają się mieć inna barwę niż w rzeczywistości ze względu na barwę przedmiotów , które je otaczają .

Desaturacja –  przesunięcie kolorów w stronę szarości .

Perspektywa powietrzna – złudzenie optyczne powodujące to że im dalej jest od nas przedmiot tym jest bardziej zniebieszczony , jakby zamglony .

Światło odbite –

efekt świetlny który polega na tym , że światło padające na daną powierzchnię odbija się i zabarwia przedmiot , który stoi blisko miejsca od , którego się światło odbiło . Czyli grają tu światło i kolor .

Balans bieli –

zjawisko polegające na nabraniu wyrazu najjaśniejszych plam w kontraście z ciemnymi (przykładowo śnieg nie będzie wydawał się dostatecznie jasny do momentu dodania ciemnych elementów )

podstawy działania światła i koloru w sytuacja przydatnych w malarstwie :

Pochmurna pogoda –

Elementarna rzecz od , której trzeba zacząć są rodzaje oświetlenia i co je charakteryzuje . Przede wszystkim malując na zewnątrz , to malować przy niebie zanieczyszczonym chmurami czy pod czystym sklepieniem ? Odpowiedź jest relatywnie prosta POD ZANIECZYSZCZONYM , ponieważ w takiej sytuacji eliminuje się silny kontrast między światłem a cieniem dlatego też artyści oraz fotografowie mają inne preferencje niż większość ludzi .

Światło bezpośrednie –

A co do dnia słonecznego są trzy różne rodzaje oświetlenia ( słońce , niebo oraz światło odbite od innych podmiotów ) . Czyste niebo okalające naszą rodzimą gwiazdę rozprasza się lekkie światło pada z różnych stron . Cienie wtedy są mocniejsze i ciemniejsze nabierają barwy niebieskiej , gdy niebo zanieczyszcza się cienie stają się bardziej szare .

Światło wpadające przez okno –

Światło wpadające przez okno jest zanieczyszczone i zazwyczaj przybiera kolorystykę zniebieszczoną . W słoneczny dzień jest też często drugie źródło światła , które odbija się od ziemi i świeci przez okno na sufit co jest dobrze widoczne na białym tynku często też jest w zabarwieniu zielonym / pomarańczowym zależnie od kolorytu podłoża .

Światło od ognia , świeczki

Światło te jest żółte-pomarańczowe w kolorze , jest ono dość szybko niknące wraz z odległością . W momncie gdy zmierzch się pogłębia a noc nadchodzi , światło zostaje bardziej zauważalne . Występuje także pewien schemat , który pozwalana określić na jakiej powierzchni oraz jak mocno będzie się rozchodziło światło , czyli tak zwane „ INVERSE SQUARE LAW „ pokazuje to , że 2 razy większy dystans powoduje że światło jest tylko 1/4 jasne jak było na początku , ponieważ musi pokryć powierzchnię 4 razy większą . Na dystansie 3 razy większym musi pokryć aż 9 razy tyle miejsca .

Światło wewnętrzne , elektryczne –

Większość świateł we wnętrzu jest rozżarzona oraz fluorescencyjna , więc trzeba pamiętać o 3 właściwościach by malować poprawnie . Po pierwsze relatywna jasność , czyli standardowo światło ocenia się w watach/lumenach a nas czyli artystów interesuje ;

1 – ilość innych źródeł światła

2 – jak są blisko i jak mocno świecą

3- oraz jakie mają waty .

Druga sprawa to spektrum światła , która różni się w przypadku światła rozżarzonego i  fluorescencyjnego . światło rozżarzone najmocniejsze będzie w żółtym czerwonym i pomarańczowym a fluorescencyjne w szarozielonym i żółtym , dlatego światło czerwone za dnia jest takie ” żywe ” a niebieskie ” martwe “.

Trzecią sprawą jest zależność światła twardego i miękkiego , czyli światło twarde pochodzi z mniejszego obszaru , będzie też bardziej dramatyczne i kierunkowe , sam cień jest bardziej ostrzejszy plus uwydatni teksturę . Cień miękki pochodzi z większego obszaru , przejście tonalne jest łagodniejsze i cienie wydają się być bardziej płaskie .

rozżarzone :

 fluorescencyjne :

 

Światło uliczne i nocne :

Przed wynalezieniem świateł elektrycznych istniały tylko 2 źródła oświetlenia , czyli światło od księżyca mieniące się na niebiesko/szaro , oraz światło od latarń w barwie ognistym pomarańczowym .

Nowoczesny krajobraz nocny zawiera gamę przeróżnych barw takich jak :

światło rozżarzone , fluorescencyjne ,  neonowe , rtęciowe ( mercury vapor ) , ledowe i sodowe ( sodium vapor ) . Tutaj też jest ważne spektrum światła i wygląda ono tak :

 sodowe :

rtęciowe :

 

Shopping Cart