akwarela chalupy

Średniowieczne chałupy – malowane akwarelą

Akwarele w pełnym słońcu.

Niektórzy twierdzą, że akwarela to technika najlepiej oddająca światło słońca. Nie sposób się z tym nie zgodzić patrząc na tę wspaniałą pracę. Jej autorem jest Grzegorz Wróbel. Wykładowca w akwarela.eu .  Na prowadzonych przez siebie warsztatach potrafi z każdego wyciągnąć ukryte umiejętności.

W niniejszym wpisie pokażemy jak powstała ta praca krok po kroku i co się z nią działo.

Jeżeli chcesz zobaczyć video tutorial z innego tematu to zapraszamy na nasz kanał :

Niewiarygodne ! Jak można tak wspaniale namalować szkło !

Chałupy – podrys pod pierwszą fazę.

Jest to przykład pracy która była tematem kursu akwareli w ferie 2018. Ten temat, średniowieczne chałupy powstał w drugim tygodniu. W pierwszy malowaliśmy skały akwarelą (jak klikniesz link to przejdziesz do tego drugiego artykułu)

Na poniższym obrazku widzimy fragment pierwszej fazy narysowany ołówkiem. Ten temat wymagał już odrobinę jakiegoś kursu rysunku . Nie musiały być to jakieś wybitne umiejętności ale osobom bez znajomości perspektywy było ciężej. Choć połowa uczestników nie miała żadnego przygotowania rysunkowego. Jednak prowadzący zajęcia p. Grzegorz cierpliwie każdemu pomagał. To jest jego wspaniała cecha. Ponoć dobrego nauczyciela poznaje się po tym, że wypuszcza lepszych od siebie.

pierwsza faza akwareli architektura

Jak widać na tym obrazku pierwsza faza rysunkowa trochę łączy się z drugą fazą a to dlatego, że nie jest to skomplikowany temat.  Pierwszym namalowanym elementem jest trawa. Zastosowany tu został trik pt. posypanie solą. Robi się go następująco. Kiedy powierzchnia akwareli jest jeszcze mokra posypujemy ją solą kuchenną. Wymaga to pewnej wprawy. Na zajęciach p. Grzegorz dokładnie to pokazuje. Jeżeli nie możesz skorzystać z jego zajęć musisz popróbować metodą wielokrotnych powtórzeń.

Jeżeli jednak odczuwasz potrzebę zgłębienia tajników nauki rysunku to wejdź proszę w ten link:

Nauka rysunku

Teraz czas na namalowanie nieba.

W kolejnej odsłonie widać jak powstało niebo. Namalowane jest techniką mokre na mokre z dużą ilością wody.

malowanie nieba akwarelami

Niebo powinno być gładkie. Przynajmniej w tym przypadku. Jeszcze ciekawiej ma się sprawa z dachem. Tu mamy dwie metody – mokre na mokre oraz mokre na suche. Przyjrzyj się uważnie – jeżeli mokrym pędzlem dotkniemy do mokrej powierzchni to farba się rozchodzi. Jeżeli mokrym pędzlem dotkniemy do suchej powierzchni to wtedy linia jest wyraźna.

Osobom z Krakowa polecamy kurs malowania akwarelą w tym mieście

Malowanie drzew w trzecich planach.

Tu treści będzie niewiele bo zastosowane triki są te same co w poprzednim akapicie. Przyjrzyj się uważnie i rozpoznaj gdzie mamy technikę akwarelową mokre na mokre a gdzie mokre na suche.

trzecie plany w akwareli

W Poznaniu też mają kurs malowania akwarelami. Zobacz !

Akwarelowe światło – rozlewa się po elewacji

Jesteśmy już blisko końca. Na poniższym przykładzie możesz zobaczyć jak cień ślizga się po elewacji. Od tej pory sprawia ona wrażenie że jest w słońcu. Warto obejrzeć inne inspirujące prace naszego prowadzącego

cień na elewacji w akwareli

No i na sam koniec cała praca już wykończona. Prawdziwa wisienka na torcie. Cieszy też fakt, że każdy z uczestników tych warsztatów namalował ten temat.

mistrzowska akwarela

Najbliższy kurs akwareli będzie podczas wakacji. Warto już teraz zarezerwować sobie miejsce – póki jeszcze są !

Jeżeli chcesz dołączyć do naszej facebookowej społeczności to kliknij ten link.

Leave a Comment

Shopping Cart