![historia sztuki w ujęciu malarskim](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/historia-sztuki-w-ujeciu-malarskim-1024x297.jpg)
Historia sztuki w połączeniu z malowaniem akwarelami
Historia sztuki tu na naszym portalu to zupełnie inne podejście. Znajdziesz tu tylko 20 obiektów do nauczenia się ale w takich ujęciach które świetnie nadadzą się do malowania. Postawa Domin czyli Etos Szkoły Rysunku Domin to między innymi O.M.E.R. – Oko Mózg Ręka. Dbamy o to żeby nie tylko prowadzić kurs rysunku ale żeby rozwijać też wiedzę. Naucz się tych 20 obiektów a Twoja wiedza w tym zakresie wzrośnie.
Historia sztuki megalitycznej - Dolmen
Dolmeny rozsiane są po całej Eurazji.
Są to konstrukcje słupowo belkowe czyli pierwsze konstrukcje w których ludzkość zmierzyła się siłami zginającymi. Kamienie są naprawdę gigantyczne bo potrafią ważyć kilkadziesiąt ton.
Najlepszym przykładem jaki zna historia sztuki jest krąg megalityczny w Stonehenge.
Na tym obrazku mamy fajną grę cieni dlatego to ten wybraliśmy do malowania i rysowania.
Starożytny Egipt - sala hypostylowa
Teraz przechodzimy do konstrukcji słupowo belkowych o dużo większej finezji. Większość dolmenów ma kamień nieobrobiony a tutaj starożytni Egipcjanie stworzyli kolumnę. Warto w tym momencie nauczyć się dwóch pojęć – kolumna i filar. Często stosujemy to zamiennie ale historia sztuki wyraźnie to rozdziela.
Kolumna jest w przekroju kołem
Filar jest kwadratem.
W przyszłości będziemy rozważać szczególny przypadek pseudo filara – pilaster.
Prezentowany przykład pochodzi z okresu po Nowym Państwie w Egipcie kiedy to budowano wspaniałe świątynie o bardzo złożonym układzie.
Fragment który widzisz to sala hypostylowa. Czasami zwana po prostu hypostylem. Widzimy tu kolumny lotosowe o kielichu rozwinięty. Egipcjanie stosowali taką zabawną zasadę, że jak kolumna jest wyższa to znaczy że bardziej urosła i jej kapitel bardziej się rozwinął. Warto tu też podać termin horror vacui – lęk przed pustką. Artysta egipski tak komponował dzieło żeby nie było pustych przestrzeni.
Archimistrz - program dla przyszłych mistrzów rysunku architektonicznego
Archimistrz
To co widzisz na rysunku obok to fragment materiału ze specjalistycznego kursu na architekturę połączonego z historią sztuki. Archimistrz to taki dwuletni program gdzie idziemy przez wszystkie epoki od starożytności po nowoczesność. Rysujemy tam budynki ze względu na sposób użytkowania – sakralne, świeckie, użyteczności publicznej. Lekcje rysunku prowadzone są też różnymi technikami.
Zaczynamy od standardowego ołówka. Potem przenosimy się na techniki rysunkowe mokre. Żeby w końcu zacząć rysować technikami “egzotycznymi” takimi jak sangwina, ecolina czy patyk maczany w tuszu.
Historia Sztuki - w starożytnej Grecji
Tu malarsko można sobie poszaleć. Mamy piękne światła i kolory oraz cudowność marmurów pentelickich.
Na prezentowanym obrazku masz widoczne dwie budowle z Akropolu w Atenach. Bardzo ważną rzeczą jest podawanie gdzie dany akropol się znajdował. Otóż każde miasto greckie miało swoje akropolis. Znajdowało się on w bliskim sąsiedztwie miasta. Najczęściej był sytuowane na wzgórzu. Warto o tym pamiętać bo już za chwilę Rzymianie będą świątynie umieszczać wewnątrz miast a religia miała charakter propaństwowy i prospołeczny.
Partenon oraz dwa porządki
W tym akapicie zajmiemy się pytaniem:
Czy porządek i styl to, to samo? Oraz wylistujemy sobie najważniejsze obiekty na Akropolu.
Najważniejsze obiekty na Akropolu Ateńskim:
- Partenon
- Erechtejon
- Świątynia Nike Apteros
- Propyleje
Warto jeszcze wspomnieć o takich hasłach jak:
- Mury mykeńskie – tak! pierwsze obiekty wznosiła tu kultura mykeńska
- Atena Parthenos – pomnik wewnątrz Partenonu
- Atena Promachos – zewnętrzny pomnik Ateny
- Święta oliwka – dar Ateny dla Aten
– Nie do końca.
Porządek pokazuje w jakim porządku nałożone są na siebie elementy. I mamy dwa porządki – dorycki i joński. Koryncki tak naprawdę jest wariantem porządku jońskiego. Tak więc w Grecji mamy trzy style a dwa porządki.
W szkole przedmiot historia sztuki bardzo często to pomija.
Dodatkowe przykłady dla chcących więcej
Od teraz jak będę mieć fajne i użyteczne fotki to będę dawał przykłady “dla chcących więcej”
Historia sztuki - darmowe wykłady
![](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/Historia-sztuki-dla-dzieci-i-mlodziezy-685x1024.jpg)
Jeżeli chcesz wziąć udział w darmowych wykładach z historii sztuki dołącz do naszej społeczności na Facebooku:
https://www.facebook.com/groups/276679606070227
Jest to grupa Rodzina Domina.
Tutaj cyklicznie co piątek oraz niecyklicznie w niektóre niedziele robię wykłady z historii sztuki.
Szczególnie ciekawe są te wykłady z naszych wyjazdów plenerowych. Jest tak, że w ramach wakacyjnego kursu rysunku i kursu rysunku w ferie zimowe jeździmy do muzeów. Potem robię wykłady na podstawie tamtejszych zbiorów.
W książkach mamy zazwyczaj zestaw dzieł sztuki dokonany wg wyboru jakiegoś autora. Jeżeli ten autor był jednocześnie silnym autorytetem to jest to jego historia sztuki bo to on uznał co jest dobre a co nie. Bardzo często na podstawie lokalnych zbiorów w muzeach. Potem inni patrząc na swojego guru też uznawali dany przedmiot za kluczowy i tak powstał kanon dzieł. Przykładem mogą być średniowieczne piety. W zależności kto napisał książkę będą to piety francuskie, niemieckie czy polskie. A w lokalnych muzeach mogą być przykłady niegorsze. Dlatego ja robię wykłady na podstawie odwiedzanym muzeów. I tak ostatnio robiłem wykład o Capodimonte z Neapolu i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Takie wykłady są świetnym rozszerzeniem kursu na ASP czy kursu malarstwa.
KURS RYSUNKU = DOMIN
Historia sztuki na przykładzie starożytnego Rzymu
![Most rzymski w Alcantara](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/Most-rzymski-w-Alcantara-1024x683.jpg)
![akwedukt rzymski w Segowii](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/akwedukt-rzymski-w-Segowii-1024x685.jpg)
![Antinous rzeźba](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/Antinous-rzezba-1024x724.jpg)
Architektura wczesnochrześcijańska i bizantyjska
![cerkiew dziewięciopołowka](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/cerkiew-dziewieciopolowka-1024x682.jpg)
![](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/architektura-czesnochrzescijanska-1024x768.jpg)
![](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/kosciol-drewniany-w-Polsce-1024x684.jpg)
Sztuka romańska
W sztuce romańskiej wykształcił się bardzo popularny typ wejścia do kościołów – portal perspektywiczny. Na prezentowanym zdjęciu masz, pięknie oświetlony portal z terenów Hiszpanii. Takich portali w całej Europie są tysiące.
Najpiękniejszym tego typu portalem w Polsce jest ten pochodzący z opactwa na Ołbinie we Wrocławiu. Zwany jest często portalem ołbińskim.
Dlaczego nazywa się perspktywicznym?
Ponieważ zwężające się łuki tworzą tak jakby skrót perspektywiczny.
Opactwa cysterskie
Historia sztuki wydzieliła odrębna dział jakim są opactwa cysterskie. W całej Europie mamy setki przykładów doskonale zachowanych opactw. Co ciekawe, w swojej pierwotnej formie były one niemal identyczne. Nie ważne czy opactwo znajdowało się w Fontenay czy tak jak to tutaj z Aiguamurcia.
Powodem tego był system ich budowania. Nowe opactwo powstawało w ramach filiacji. Czyli z istniejącego opactwo wydzielano grupę mnichów, którzy szli w nowe miejsce i tam zakładali nowy monastyr.
Opactwa cysterskie, zgodnie ze swoją formułą miały być pozbawione przepychu. Dlatego ich architektura jest bardzo powściągliwa. W zasadzie ten pokazywany wyżej portal trochę temu przeczy dlatego pokażę jeszcze jedno opactwo cysterskie z Senanque.
Wybór tego miejsca jest czysto estetyczny. Jesteśmy bowiem na stronie akwarela.eu gdzie malujemy akwarelami a to zdjęcie jest bardzo wdzięczne jako temat do malowania.
![](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/biforium-okno-romanskie-616x1024.jpg)
![](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/Opactwo-w-silvacane-685x1024.jpg)
Historia sztuki gotyku
![](https://akwarela.eu/wp-content/plugins/elementor/assets/images/placeholder.png)
Sztuka islamu
![meczet architektura islamu](https://akwarela.eu/wp-content/uploads/2023/09/meczet-architektura-islamu-1024x783.jpg)