historia sztuki w ujęciu malarskim

Historia sztuki w połączeniu z malowaniem akwarelami

Historia sztuki tu na naszym portalu to zupełnie inne podejście. Znajdziesz tu tylko 20 obiektów do nauczenia się ale w takich ujęciach które świetnie nadadzą się do malowania. Postawa Domin czyli Etos Szkoły Rysunku Domin to między innymi O.M.E.R. – Oko Mózg Ręka. Dbamy o to żeby nie tylko prowadzić kurs rysunku ale żeby rozwijać też wiedzę. Naucz się tych 20 obiektów a Twoja wiedza w tym zakresie wzrośnie.

Historia sztuki megalitycznej - Dolmen

W tym przypadku ćwiczysz również fakturę kamienia

Dolmeny rozsiane są po całej Eurazji.

Są to konstrukcje słupowo belkowe czyli pierwsze konstrukcje w których ludzkość zmierzyła  się siłami zginającymi. Kamienie są naprawdę gigantyczne bo potrafią ważyć kilkadziesiąt ton. 

Najlepszym przykładem jaki zna historia sztuki jest krąg megalityczny w Stonehenge. 

Na tym obrazku mamy fajną grę cieni dlatego to ten wybraliśmy do malowania i rysowania. 

Starożytny Egipt - sala hypostylowa

Teraz przechodzimy do konstrukcji słupowo belkowych o dużo większej finezji. Większość dolmenów ma kamień nieobrobiony a tutaj starożytni Egipcjanie stworzyli kolumnę. Warto w tym momencie nauczyć się dwóch pojęć – kolumna i filar. Często stosujemy to zamiennie ale historia sztuki wyraźnie to rozdziela.

Kolumna jest w przekroju kołem

Filar jest kwadratem

W przyszłości będziemy rozważać szczególny przypadek pseudo filara – pilaster.

Prezentowany przykład pochodzi z okresu po  Nowym Państwie w Egipcie kiedy to budowano wspaniałe świątynie o bardzo złożonym układzie. 

Fragment który widzisz to sala hypostylowa. Czasami zwana po prostu hypostylem. Widzimy tu kolumny lotosowe o kielichu rozwinięty. Egipcjanie stosowali taką zabawną zasadę, że jak kolumna jest wyższa to znaczy że bardziej urosła i jej kapitel bardziej się rozwinął. Warto tu też podać termin horror vacui – lęk przed pustką. Artysta egipski tak komponował dzieło żeby nie było pustych przestrzeni.

Archimistrz - program dla przyszłych mistrzów rysunku architektonicznego

Archimistrz

To co widzisz na rysunku obok to fragment materiału ze specjalistycznego kursu na architekturę połączonego z historią sztuki. Archimistrz to taki dwuletni program gdzie idziemy przez wszystkie epoki od starożytności po nowoczesność. Rysujemy tam budynki ze względu na sposób użytkowania – sakralne, świeckie, użyteczności publicznej. Lekcje rysunku prowadzone są też różnymi technikami. 

Zaczynamy od standardowego ołówka. Potem przenosimy się na techniki rysunkowe mokre. Żeby w końcu zacząć  rysować technikami “egzotycznymi” takimi jak sangwina, ecolina czy patyk maczany w tuszu.

Historia Sztuki - w starożytnej Grecji

Greckie klimaty do namalowania
na pierwszym planie są Propyleje a na dalszym świątynia Nike Apteros

Tu malarsko można sobie poszaleć. Mamy piękne światła i kolory oraz cudowność marmurów pentelickich.

Na prezentowanym obrazku masz widoczne dwie budowle z Akropolu w Atenach. Bardzo ważną rzeczą jest podawanie gdzie dany akropol się znajdował. Otóż każde miasto greckie miało swoje akropolis. Znajdowało się on w bliskim sąsiedztwie miasta. Najczęściej był sytuowane na wzgórzu. Warto o tym pamiętać bo już za chwilę Rzymianie będą świątynie umieszczać wewnątrz miast a religia miała charakter propaństwowy i prospołeczny. 

Partenon oraz dwa porządki

W tym akapicie zajmiemy się pytaniem:

Czy porządek i styl to, to samo? Oraz wylistujemy sobie najważniejsze obiekty na Akropolu.

Najważniejsze obiekty na Akropolu Ateńskim:

  1. Partenon
  2. Erechtejon
  3. Świątynia Nike Apteros 
  4. Propyleje

Warto jeszcze wspomnieć o takich hasłach jak:

  • Mury mykeńskie – tak! pierwsze obiekty wznosiła tu kultura mykeńska
  • Atena Parthenos – pomnik wewnątrz Partenonu
  • Atena Promachos – zewnętrzny pomnik Ateny
  • Święta oliwka – dar Ateny dla Aten
Rozstrzygnijmy czy styl i porządek to jest to samo?
– Nie do końca. 
Porządek pokazuje w jakim porządku nałożone są na siebie elementy. I mamy dwa porządki – dorycki i joński. Koryncki tak naprawdę jest wariantem porządku jońskiego. Tak więc w Grecji mamy trzy style a dwa porządki.
W szkole przedmiot historia sztuki bardzo często to pomija.
 

Dodatkowe przykłady dla chcących więcej

Od teraz jak będę mieć fajne i użyteczne fotki to będę dawał przykłady “dla chcących więcej”

świątynia posejdona styl dorycki
Świetny przykład stylu doryckiego - świątynia Posejdona
Kariatydy w Erchetejonie w zachodzącym słońcu

Historia sztuki - darmowe wykłady

Jeżeli chcesz wziąć udział w darmowych wykładach z historii sztuki dołącz do naszej społeczności na Facebooku:

https://www.facebook.com/groups/276679606070227

Jest to grupa Rodzina Domina.

Tutaj cyklicznie co piątek oraz niecyklicznie w niektóre niedziele robię wykłady z historii sztuki.

Szczególnie ciekawe są te wykłady z naszych wyjazdów plenerowych. Jest tak, że w ramach wakacyjnego kursu rysunku i kursu rysunku w ferie zimowe jeździmy do muzeów. Potem robię wykłady na podstawie tamtejszych zbiorów.

W książkach mamy zazwyczaj zestaw dzieł sztuki dokonany wg wyboru jakiegoś autora. Jeżeli ten autor był jednocześnie silnym autorytetem to jest to jego historia sztuki bo to on uznał co jest dobre a co nie. Bardzo często na podstawie lokalnych zbiorów w muzeach. Potem inni patrząc na swojego guru też uznawali dany przedmiot za kluczowy i tak powstał kanon dzieł. Przykładem mogą być średniowieczne piety. W zależności kto napisał książkę będą to piety francuskie, niemieckie czy polskie. A w lokalnych muzeach mogą być przykłady niegorsze. Dlatego ja robię wykłady na podstawie odwiedzanym muzeów. I tak ostatnio robiłem wykład o Capodimonte z Neapolu i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Takie wykłady są świetnym rozszerzeniem kursu na ASP czy kursu malarstwa.

 

KURS RYSUNKU = DOMIN

Historia sztuki na przykładzie starożytnego Rzymu

Most rzymski w Alcantara
akwedukt rzymski w Segowii
Antinous rzeźba

Architektura wczesnochrześcijańska i bizantyjska

cerkiew dziewięciopołowka

Sztuka romańska

Tylko popatrz na ten piękny cień rozlewający się po łukach portalu

W sztuce romańskiej wykształcił się bardzo popularny typ wejścia do kościołów – portal perspektywiczny. Na prezentowanym zdjęciu masz, pięknie oświetlony portal z terenów Hiszpanii. Takich portali w całej Europie są tysiące. 

Najpiękniejszym tego typu portalem w Polsce jest ten pochodzący z opactwa na Ołbinie we Wrocławiu. Zwany jest często portalem ołbińskim.

Dlaczego nazywa się perspktywicznym?

Ponieważ zwężające się łuki tworzą tak jakby skrót perspektywiczny.

Opactwa cysterskie

Historia sztuki wydzieliła odrębna dział jakim są opactwa cysterskie. W całej Europie mamy setki przykładów doskonale zachowanych opactw. Co ciekawe, w swojej pierwotnej formie były one niemal identyczne. Nie ważne czy opactwo znajdowało się  w Fontenay czy tak jak to tutaj z Aiguamurcia

Powodem tego był system ich budowania. Nowe opactwo powstawało w ramach filiacji. Czyli z istniejącego opactwo wydzielano grupę mnichów, którzy szli w nowe miejsce i tam zakładali nowy monastyr.

Opactwa cysterskie, zgodnie ze swoją formułą miały być pozbawione przepychu. Dlatego ich architektura jest bardzo powściągliwa. W zasadzie ten pokazywany wyżej portal trochę temu przeczy dlatego pokażę jeszcze jedno opactwo cysterskie z Senanque.

Wybór tego miejsca jest czysto estetyczny. Jesteśmy bowiem na stronie akwarela.eu gdzie malujemy akwarelami a to zdjęcie jest bardzo wdzięczne jako temat do malowania.

 

Senanque
Przepiękne opactwo cysterskie w miejscowości Senanque
Okno biforialne - biforium - jedynie w romańszczyźnie
Gra świateł w opactwie Sivacane

Historia sztuki gotyku

Sztuka islamu

meczet architektura islamu
To nie jest islam tylko Armenia, ale pasowało mi tutaj to wrzucić
Shopping Cart