watercolor flat iron

Jest rok 2000 – wtedy po raz pierwszy ruszają kursy akwareli.

2000 jest był przełomowy – to wtedy podejmujemy decyzję o oddzielnych kursach z akwareli

To trochę historii. W latach 1994-1999 istniał w zasadzie tylko kurs rysunku. Malowanie akwarelami ograniczało się w zasadzie do tekstu “wiesz, fajnie jest malować akwarelą, więc kup ją sobie i maluj” Nie dawało to jednak takich efektów jak byśmy chcieli. Większość kursantów byli to kandydaci na architekturę. Podmalowywali swoje prace w niektórych miejscach.

Kurs akwareli rusza ale z perturbacjami

Pierwsze zajęcia w ramach oddzielnego kursu z akwareli ruszyły w 2002 roku. Prowadził je Wojciech Domińczak który nominalnie akwarelistą nie jest. Szybko jego tamtejsi uczniowie przerośli go i sami przejęli pałeczkę uczenia. To wtedy na zajęciach pojawiły się takie późniejsze gwiazdy jak Wiktor MielniczukGrzegorz Wróbel czy Tytus Brzozowski. Cała ta trójka w przyszłości to wybitnie akwareliści. Pod ich nazwiskami w tym wpisie są linki do ich galerii – jeżeli klikniesz to możesz obejrzeć sobie co teraz robią.

Wszyscy przechodzą na Digital Painting?

Każdy z nich nadal maluje i odnosi na tym polu niemałe sukcesy. To pokazuje, że akwarela ma się dobrze. Szczególnie, że w czasach późniejszych młodzi ludzie chętniej będą wchodzić w digital painting niż w technikę akwareli. Warto kliknąć ten link żeby zobaczyć co to rysunek cyfrowy jest 🙂 

W okolicach 2005 roku kształcenie wybitnych akwarelistów przybrało na sile. W pracowni uczyli się lub uczyli tacy wspaniali twórcy jak Piotr Straszak, Paweł Sosnowski, Michał Miszkurka, Minh Dam, Rafał Rudko, Janek Lipiński, Michał Orłowski a w ostatnich latach prezentowani tutaj Janek Buczny, Kuba Pieńkowski. Nauka rysunku odeszła na dalszy plan a numerem jeden stała się nauka akwareli.

Daj nam 7 miesięcy a będziesz malować jak Olek:

Jako przerywnik żeby nie było “ściany tekstu” akwarela Aleksandra Swinarskiego. Jedna z najlepszych akwarel podczas ogólnopolskiego konkursu z 2011 roku :

watercolor flat iron

Ciekawa sprawa miała się z Martą Świderską która “wyemigrowała” do Gdańska gdzie założył bodajże najlepszy kurs rysunku w Trójmieście.  Kiedy Marta wyjeżdżała na wybrzeże to wszyscy jej uczniowie “płakali” – tak była lubiana. Teraz można popytać gdańskich uczniów jak bardzo sobie ją cenią.

Akwarela jedzie do Poznania

Na kursie rysunku w Warszawie uczył się również Łukasz Gać. Studiować jednak poszedł do Poznania. Na zajęciach również wykazywał się wielkim zapałem do malowania. Kiedy przyszedł odpowiedni czas założy prężny kurs rysunku w Poznaniu. Jego nieodłącznym elementem stała się akwarela. Teraz i w stolicy Wielkopolski można nauczyć się tej techniki pod okiem wybitnych fachowców. Warto kliknąć w załączony tu link żeby przekonać się jaki wysoki poziom prezentują.

Cieszymy się, że w ciągu tych wszystkich lat nasze mury opuściło tak wielu wspaniałych twórców. Fajne jest to, że zachwyt nad akwarelą rozlał się na całą Polskę i teraz w wielu ośrodkach można się profesjonalnie jej nauczyć. Jeżeli trafiłeś na ten artykuł to zachęcamy do przygody z akwarelą. Zyskasz umiejętność na lata – i wspaniałą rozrywkę na wolne chwile.

mikolaj zakrzewski takie pany

A to jest akwarela Mikołaja Zakrzewskiego z czasów kiedy jeszcze u nas uczył.

 

Shopping Cart