teoria światła i kolorów

Terminy , które warto poznać :

Relatywizm kolorów – kolory wydają się mieć inna barwę niż w rzeczywistości ze względu na barwę przedmiotów , które je otaczają .

Desaturacja –  przesunięcie kolorów w stronę szarości .

Perspektywa powietrzna – złudzenie optyczne powodujące to że im dalej jest od nas przedmiot tym jest bardziej zniebieszczony , jakby zamglony .

Światło odbite –

efekt świetlny który polega na tym , że światło padające na daną powierzchnię odbija się i zabarwia przedmiot , który stoi blisko miejsca od , którego się światło odbiło . Czyli grają tu światło i kolor .

Balans bieli –

zjawisko polegające na nabraniu wyrazu najjaśniejszych plam w kontraście z ciemnymi (przykładowo śnieg nie będzie wydawał się dostatecznie jasny do momentu dodania ciemnych elementów )

podstawy działania światła i koloru w sytuacja przydatnych w malarstwie :

Pochmurna pogoda –

Elementarna rzecz od , której trzeba zacząć są rodzaje oświetlenia i co je charakteryzuje . Przede wszystkim malując na zewnątrz , to malować przy niebie zanieczyszczonym chmurami czy pod czystym sklepieniem ? Odpowiedź jest relatywnie prosta POD ZANIECZYSZCZONYM , ponieważ w takiej sytuacji eliminuje się silny kontrast między światłem a cieniem dlatego też artyści oraz fotografowie mają inne preferencje niż większość ludzi .

Światło bezpośrednie –

A co do dnia słonecznego są trzy różne rodzaje oświetlenia ( słońce , niebo oraz światło odbite od innych podmiotów ) . Czyste niebo okalające naszą rodzimą gwiazdę rozprasza się lekkie światło pada z różnych stron . Cienie wtedy są mocniejsze i ciemniejsze nabierają barwy niebieskiej , gdy niebo zanieczyszcza się cienie stają się bardziej szare .

Światło wpadające przez okno –

Światło wpadające przez okno jest zanieczyszczone i zazwyczaj przybiera kolorystykę zniebieszczoną . W słoneczny dzień jest też często drugie źródło światła , które odbija się od ziemi i świeci przez okno na sufit co jest dobrze widoczne na białym tynku często też jest w zabarwieniu zielonym / pomarańczowym zależnie od kolorytu podłoża .

Światło od ognia , świeczki

Światło te jest żółte-pomarańczowe w kolorze , jest ono dość szybko niknące wraz z odległością . W momncie gdy zmierzch się pogłębia a noc nadchodzi , światło zostaje bardziej zauważalne . Występuje także pewien schemat , który pozwalana określić na jakiej powierzchni oraz jak mocno będzie się rozchodziło światło , czyli tak zwane „ INVERSE SQUARE LAW „ pokazuje to , że 2 razy większy dystans powoduje że światło jest tylko 1/4 jasne jak było na początku , ponieważ musi pokryć powierzchnię 4 razy większą . Na dystansie 3 razy większym musi pokryć aż 9 razy tyle miejsca .

Światło wewnętrzne , elektryczne –

Większość świateł we wnętrzu jest rozżarzona oraz fluorescencyjna , więc trzeba pamiętać o 3 właściwościach by malować poprawnie . Po pierwsze relatywna jasność , czyli standardowo światło ocenia się w watach/lumenach a nas czyli artystów interesuje ;

1 – ilość innych źródeł światła

2 – jak są blisko i jak mocno świecą

3- oraz jakie mają waty .

Druga sprawa to spektrum światła , która różni się w przypadku światła rozżarzonego i  fluorescencyjnego . światło rozżarzone najmocniejsze będzie w żółtym czerwonym i pomarańczowym a fluorescencyjne w szarozielonym i żółtym , dlatego światło czerwone za dnia jest takie ” żywe ” a niebieskie ” martwe “.

Trzecią sprawą jest zależność światła twardego i miękkiego , czyli światło twarde pochodzi z mniejszego obszaru , będzie też bardziej dramatyczne i kierunkowe , sam cień jest bardziej ostrzejszy plus uwydatni teksturę . Cień miękki pochodzi z większego obszaru , przejście tonalne jest łagodniejsze i cienie wydają się być bardziej płaskie .

rozżarzone :

 fluorescencyjne :

 

Światło uliczne i nocne :

Przed wynalezieniem świateł elektrycznych istniały tylko 2 źródła oświetlenia , czyli światło od księżyca mieniące się na niebiesko/szaro , oraz światło od latarń w barwie ognistym pomarańczowym .

Nowoczesny krajobraz nocny zawiera gamę przeróżnych barw takich jak :

światło rozżarzone , fluorescencyjne ,  neonowe , rtęciowe ( mercury vapor ) , ledowe i sodowe ( sodium vapor ) . Tutaj też jest ważne spektrum światła i wygląda ono tak :

 sodowe :

rtęciowe :


Luminescencja

Niektóre z rzeczy bądź żywe istoty dają światło przez proces luminescencji

BIOLUMINESCENCJA – niektóre żyjątka tworzą światło w większości na dnie oceanu np by zwabiać ofiary , mylić swoich oprawców czy lokalizować swoich partnerów .

FLUORESCENCJA – jest to światło , które powstaje dzięki obiektom , które przekształcają energię elektromagnetyczną taką jak ultrafiolet w światło widzialne , niektóre minerały takie jak amber czy kalcyt będą świecić dzięki temu

Techniki malowania luminescencyjnego światła : często następuje gradiacja z jednego koloru do innego . Niebieskozielony są najpowszechniejsze w oceanach ponieważ najdalej się ten kolor rozprzestrzeni .

Ukryte źródło światła :

Są 3 rodzaje źródeł oświetlenia ( światło , które pochodzi zza obrazu , światło , które znajduje się wewnątrz kompozycji i można je łatwo dostrzec oraz światło , które ukrywa się przed naszym widokiem ale znajduje się w obrazie .

ŚWIATŁO I CIEŃ :

Światło rozkłada się na tysiące sposobów co jest zależne od przedmiotu , rodzaju oświetlenia a także bliskości źródła światła ….

Modelowanie światła :

W dwóch klasycznych przykładach cienia ( zachmurzonego oraz przesyconego ) widać , jak zróżnicowane jest rozłożenie cienia znane jako „ MODELOWANIE CIENIA „ w sytuacji światła , które bezpośrednio pada na kulę jest ostry podział między światłem a cieniem . Występuje wtedy tak zwany cień rdzeniowy oraz światło odbite .

Za to w sytuacji gdy światło jest zaburzone cień rdzeniowy nie występuje a sama linia światła i cienia jest zaburzona światło odbite występuje maksymalnie w stopniu minimalnym czasami prawie niewidocznym .

                                                                                                           światło bezpośrednie

światło zaburzone

Cień rdzeniowy – termin oznaczający mocną linię cienia , która występuje im bardziej źródło światła jest bezpośrednie im bardziej przedmiot jest reflektywny ( oznacza to , że im bardziej przedmiot odbija światło ) tym mocniejszy będzie ten cień . Jawi się on tylko po stronie światła . Te zjawisko jest spowodowane tym , że światło odbite nie dociera do przedmiotu w danym miejscu i nie rozświetla części sfery co powoduje , że występuje linia mocnego cienia rozdzielającego światło i cień . Mocne cienie zazwyczaj także pojawiają się w miejscu styku przedmiotu z płaszczyzną którą się stykają i nazywa się to cieniem kątowym .

” core of the shadow “ – miejsce na sferze do , którego nie dociera światło odbite , przez to nie występuje rozjaśnienie i miejsce jest zwyczajnie zaciemnione .

Grupowanie płaszczyzn – by ułatwić pracę nad malarstwem i upewnić się że wszystko jest dobrze wyznaczone warto pogrupować płaszczyzny a jest ich  4 :

górna

boczna z jaśniejszym półcieniem

frontowa z ciemniejszym półcieniem

boczna z cieniem

Tekstura a cień – Popularnym błędem w malarstwie jest nakładanie tekstury równomiernie na całej powierzchni . Naturalnie takie zjawisko nie istnieje . W cieniu gramatura nie będzie widoczna , maksymalnie ledwo zauważalna z pewnością nie tak bardzo jak w oświetlonej części . Nasze oczy widzą właśnie w taki sposób . Ponadto w obszarze zaraz przy cieniu rdzeniowym , czyli w półcieniu tekstura jest najbardziej widoczna .

Światło rozproszone – W takim przypadku nie występuje światło  bezpośrednie , strony cienia , cienia rdzeniowego . Bardzo dobrze to widać na kuli i na niej można bardzo efektywnie przestudiować sobie jak działają rodzaje oświetlenia .

Separacja światła i cienia :

Między światłem a cieniem w normalnym oświetleniu może występować aż do 5 tonów .

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie unnamed-1-1024x826.jpg

Wydawało by się że biała gazeta nie może być ciemniejsza od czarnej koszuli . W tej sytuacji właśnie pokazuje się potęga cienia ( w świetle słonecznym gazeta będzie ciemniejsza od najciemniejszej koszuli w słońcu ) .

Rzucanie cienia :

Atmosfera , czyli twór który dość mocno i stanowczo wpływa na cień rzucony . W kosmosie jej nie ma co skutkuje brakiem poświaty , czy odbijania się światło przez co nie istnieje tam rozjaśnienie zaciemnionych miejsc . Wróćmy jednak na ziemię , na której sytuacja się komplikuje , ponieważ światło się odbija , przejmuje kolory ( niesie je ze sobą ) w jasny pogodny dzień jak wspominałem wcześniej we wpisie cień będzie zniebieszczony . Każdy element dookoła nas to powoduje jeden mniej drugi bardziej ( budynki , niebo , chmury , drzewa , kolor elewacji budowli ) to wszystko powoduje i uwarunkowuje to jak jasny i jak ciepły będzie cień .

granica między cieniem a światłem – Konsekwencja przyczynowo skutkowa , czyli światło lekkie będzie tworzyć zamazane ” rozmyte ” granice , światło twarde i ostre będzie tworzyć widocznie ostrzejsze granice cienia . Granica każdego cienia zaciera się wraz z odległością tak samo jak natężenie waloru

Półcień – ( Idealny do tworzenia dramaturgii )

Zdjęcie nawiązujące do wcześniejszego tematu a propo zacierania się granicy cienia . Wskauje to na umieszczenie budowli za znakiem , gdzieś w oddali . Ostatni etap pomiędzy światłem a cieniem .

By uzyskać fajny efekt należy zostawić górną część pracy w świetle po czym użyć półcienia by dolna część została w cieniu .

Cień kątowy –

Cień kątowy znajdujący się u podnóża kuli, tworzy się gdy przedmioty wchodzą ze sobą w interakcje i nie dopuszczają tam światła. Można to też zauważyć zaciskając palce, wówczas widać mocy pasek cienia pomiędzy palcami. Te zjawisko jest także widoczne w rogach pokoju.

3/4 oświetlenie –

Większość portretów jest malowana z oświetleniem 45stopni, wtedy światło dociera do większości sfery oraz jest na tyle nisko by także dotrzeć do oczu.

Fragment obrazu Dinotopia: The World Beneath. Cień pada od nosa, przesuwa się w dół do szczęki oraz zaciemnia lewą część szyi. Lewa część twarzy zostaje w cieniu powodując powstanie oświetlony trójkąt na policzku. Ten patern zwie się właśnie oświetlenie 3/4. Światło podkreśla także peryferyjne części twarzy z lewej strony “broad lightning” jest to termin odnoszący się do tego zjawiska.

Praca malarska zwana Green Eyes, kolejny przykład pracy z użyciem oświetlenia 3/4. Światło właściwe jest ciepłe i lekkie “key light” cień się rozjaśnia ponieważ istnieje drugie źródło światła po prawej stronie jest to “światło wypełniające”  w tym przypadku jest to światło pozielenione. malarze zazwyczaj używają światła odbitego by uzyskać efekt światła wypełniającego.

Ważną rzeczą, którą warto jest zrozumieć jest tektonika twarzy, jest ona jedną z kluczowych rzeczy, by cień wyglądał wiarygodnie.

Podstawa podstaw, która daje możliwość ładnego rozgospodarowania cieniem i światłem, by prace były reprezentatywniejsze. Także umożliwia na lepsze jakościowo rysunki/malunki człowieka z wyobraźni.

!Należy pamiętać, że te ćwiczenie opiera się na pokazaniu załamań typowej twarzy i dzięki temu można pokazać mocniejsze przejścia tonalne dla uwydatnienia tego efektu. W rzeczywistości ludzka skóra nie da efektu aż takich gwałtownych przejść. Cień rdzeniowy występuje na niej w bardzo ograniczonym stopniu.

Rembrandt lighting-

 

Typ oświetlenia, które bardzo lubią artyści, daje on efekt charakterystycznego rozświetlonego trójkąta na policzku zamkniętego na obserwatora. Efekt ten dobrze ukazuje tektonikę twarzy.

Światło frontalne

“Butterfly lighting”- Światło, które pochodzi ze strony obserwatora. oświecając bezpośrednio model. Światło może być twarde, bądź miękkie. W obydwu sytuacjach będzie widoczne bardzo mało cienia.

Ten typ oświetlenia pozwala na możliwość ukazania/ uwydatnienia koloru. Jest to jedna z niewielu sytuacji kiedy widać krawędzie (co rozumieć przez krawędzie- jest to bardzo cienka linia cienia ukazująca się na krańcach obiektu. Zróżnicowane są ciężkością, oraz grubością/szerokością).

Oświetlona część twarzy jest w podobnym kolorze, używanie czerwonego, oraz zielonego, bardziej od przejść tonalnych.

Będąc już przy temacie pigmentu skóry, jest ona też zależna od krwi oraz jej położenia względem górnych warstw tkanki skórnej;

-Im bliżej skóry będzie krew tym bardziej będzie tkanka skórna będzie granatowa a nawet fioletowa, im dalej tym bardziej żółta

-im wyższe natlenienie tym bardziej skóra będzie czerwona, im mniej tym bardziej zielona

Dobrą sytuacją na ujrzenie koloru skóry w sytuacji “bliskości krwi” jest siniak, przy którym będzie także cała gama kolorów jak: (żółty, czerwony, zielony..), ale także granatowy/niebieski, oraz fioletowy.

Artykuł jest wzorowany na podstawie książki artysty Jamest Gurney “Color and Light”.

Shopping Cart