AQUAyear czyli w ROK DO MISTRZOSTWA
Zasady udziału i wrzucania prac w AQUAyear
- Udział w wydarzeniu jest dobrowolny i ma Ci sprawiać frajdę
- Jest za darmo – sugestie co do materiałów są tylko sugestiami i pomocą i nie muszą być stosowane
- Na wydarzenie trzeba się zarejestrować – muszę mieć adres e-mail żeby przydzielić dostępy do darmowych kursów akwarelowych. Problemem było też w AQUAjuly że osoby które na Fb używają pseudonimu, nie są możliwe do zidentyfikować na naszej platformie z kursami akwarelowymi.
- Co tydzień we wtorek pojawi się post na grupie Akwarela pt. Tydzień 1, Tydzień 2, Tydzień 3 …
- Tematy robisz po kolei od Tygodnia 1 – one są ustawione od najmniej do bardziej zaawansowanego
- Pod tym postem wrzucasz skończone akwarele
- Jeżeli nadganiasz zaległości -nadganianą pracę zawsze wrzucasz pod aktualnym postem z danego tygodnia
- Link do grupy na Fb: https://www.facebook.com/groups/193143917453378
- Robisz w danym tygodniu ten temat, który jest na zdjęciu referencyjnym – ale może robić je swoim stylem
- Sugerowany rozmiar prac minimum A3 a najlepiej B3 a nawet A2! – Większe formaty na więcej pozwalają
- Celem AQUAyear jest mega dokładność – pracę wykonuj długo, dużo analizuj, rób dużo próbek na bocznych kartkach, rób plan co robić po czym. (W AQUAjuly bardziej chodziło o to żeby pomalować codziennie)
- Malowanie dziel na mniejsze części – siadaj o 20:00 do 15 min i wydłużaj jeżeli złapiesz “ciąg”
- W evencie AQUAyear może brać udział nawet jeżeli nie brałeś udziału w AQUAjuly – to są niezależne eventy
- Tematy można nadrabiać! Jeżeli dowiesz się o wydarzeniu w Grudniu – to możesz dołączyć pod warunkiem, że nadgonisz zaległe tematy – ale nie musisz robić tego na raz.
- Event podzielony jest na 3 sekcje po 16 tematów. Po skończeniu każdej sekcji dostajesz nagrodę – kurs akwareli
Jest pewna kwestia którą muszę poruszyć. AQUAjuly było pomyślane na miesiąc i miałem za darmo dostarczyć wszystkie potrzebne środki. Dlatego za darmo dostaliście kurs 0001, 0002 a na koniec nagrodę – kurs 0006. Jednak na cały rok tak zrobić nie mogę. Wiem jednak jak ważne jest podpatrywanie mistrzów. Dlatego program najbliższych 48 tygodni powiązałem z kursami akwareli, które są tu na akwarela.eu. Piszę o tym bo lubię czystą grę. Nie musisz jednak korzystać z tych kursów płatnych. Event możesz zrobić całkowicie za darmo! Możesz malować po swojemu. Możesz wykorzystywać temat tylko jako inspirację a korzystać z innych źródeł. Jeżeli jednak chcesz z nich korzystać to będzie mi miło – będę też miał środki na nagranie kolejnych kursów. Warto wtedy rozważyć skorzystania z rabatu który jest dostępny do końca sierpnia: aquajuly2023 – a jest on spory bo 40% – potem naprawdę zniknie.Wrzucam też akwarele z kursów jakie odbywały się w szkole rysunku Domin w ciągu ostatnich 20 lat.
Rejestracja na wydarzenie AQUAyear
Nie trzeba się rejestrować jeżeli wcześniej dokonałaś/łeś rejestracji na AQUAjuly!
SEKCJA 1 POCZĄTKUJĄCA
KURS RYSUNKU = DOMIN
Organizatorem AQUAyear jest Pracownia Domin. Zapoznaj się z nami:
Po skończeniu Sekcji 1 dostajesz nagrodę – dowolny kurs między numerem 0003 a 0040.
Zmieniam system prezentacji tygodni - przenoszę do zakładek:
Postanowiłem to wzmiankować, że …
6 września 2023 roku wybraliście nazwę dla naszej grupy artystycznej!
Od teraz wiele naszych aktywności będzie pod szyldem:
Aqua Domini
Żeby to nie przepadło w czeluściach Internetu to zrobiłem zrzut ekranu.
Cala akcja wyglądała tak, że w poniedziałek i wtorek grupa wymyślała nazwy a w środę wybrałem najciekawsze i poddałem pod głosowanie. Dzięki temu to członkowie naszej społeczności zadecydowali jak chcą się nazywać.
Tydzień 1 – Mgły na mokradłach
- ultralekkie malowanie trzecich planów
- Bardzo cienkie malowanie gałązek
- Przyjrzenie się jak naprawdę wyglądają kształty liści
Co może pomóc:
Wykorzystaj otrzymany kurs 0002 – tam jest o malowaniu mgieł.
Warto robić też swoje próbki zrób np taką:
- spryskaj spryskiwaczem kartkę – ale tak żeby krople lekko się ze sobą łączyły – 50% przestrzeni pomiędzy nimi niech zostanie suche. Następnie nabierz na końcówkę pędzla sinozielonej akwareli i dotknij tych kropelek – zobacz co się stanie.
- Rób różne próbki – testuj sprawdzaj i wyciągaj wnioski. Akwarele i rysunki kochają takie próbki. Nazywamy jest wtedy studiami/studium. Rób ich wiele. Testuj, sprawdzaj wyciągaj wnioski.
Materiały na kolejne lata
Jeżeli w AQUAyear bierzesz udział w kolejnych latach to maluj po kolei te tematy:
AQUAyear rok 2 – Mgła na mokradłach
AQUAyear rok 3 – czerwień jesiennych liści
AQUAyear rok 4 – Nokturnowe dęby
AQUAyear rok 5 – Nabrzeże rzeki we mgle
AQUAyear rok 6 – Kolorowy most
PRO-TIP 1 – Ustaw konkretną godzinę i buduj nawyk
Niejednokrotnie będę powoływał się na coś co na naszych kursach rysunku nazywamy POSTAWĄ DOMINA. Jest zbiór zjawisk, którymi kierujemy się w Pracowni DOMIN. Składają się na nie cytaty, motywacje, wiersz, piosenki czy filozofie.
W tym programie rocznym zaprezentujemy część z nich. Wszystkie te które są konieczne. Tylko “owocniki” bo grzybnia będzie pod spodem – w mojej głowie. Jest to rozległa wiedza, którą zdobywałem przez lata prowadząc Szkołę Rysunku DOMIN. I tak przedstawię gotowe i sprawdzone rozwiązania.
Będą one się pojawiały w każdym tygodniu pod zdjęciem referencyjnym.
Godzina 20:00 cały Domin rysuje – maluje
I nauka na dziś jest taka:
Ustaw sobie godzinę 20:00 jako czas malowania. Niech stanie się to takim nawykiem jak mycie zębów. Zbuduj sobie połączenie neuronowe: 20:00 maluję akwarelę przez 15 minut. O idei 15 minut jeszcze napiszę w przyszłości. Te 15 minut nazywa się STOPIANEM!
Jeżeli tego nie zrobisz – będzie tak, że każdy dzień dobiegnie końca i okaże się, że nie było czasu na pomalowanie.
A po 2 miesiącach się załamiesz, że nic nie wyszło.
Buduj nawyk! I siadaj do malowania tylko na 15 minut – jak złapiesz “flow” maluj dalej. Ale nigdy nie siadaj z hasłem teraz 2 godziny będę malować akwarelą. Taka ilość czasu Cię przerazi.
Cytat 1 “Jak każdy artysta- zmuszał swoją kończynę do uległości”
Ten cytat pochodzi z filmu “Moja lewa stopa”
Ten film trzeba obejrzeć koniecznie!
Tam pada taki cytat który wyłowiłem:
“Jak każdy artysta, zmuszał swoją kończynę do uległości”
Malowanie czy rysowanie to jest właśnie nieustający proces zmuszania kończyny do uległości. Na początkowo jest ona toporna jak imadło.
Ja naprawdę chcę zrobić z Ciebie mistrza akwareli i zrobię! Mam w tym wprawę
Akwarele też mogą być Rysunkami Tygodnia
Jednocześnie pragnę poinformować, że Nadia Sajjad dostała za swoją akwarelę tytuł RYSUNKU TYGODNIA.
To jest naprawdę duże wyróżnienie bo ten tytuł przyznaję tylko za wybitne prace.
Tytuł RYSUNKU TYGODNIA jest przyznawany w piątki. I umieszczany na naszym Fan Page`u:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064387765449
Warto się o niego starać ponieważ jest to świetna reklama dla artysty. Poza tym w 80% ludzie pytają czy dany rysunek/akwarelę można kupić. A docierasz do 36.000 fanów Domina. Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie pragnął mieć taką pracę u siebie.
Inne wyróżnione akwarele po Tygodniu 1
Tydzień 2 – Śnieżne i mroźne góry
W tej pracy mamy prawdziwą ucztę niebieskich i sinych plam. Mamy przenajróżniejsze gradacje. Pomimo teoretycznego skomplikowania masz sporo miejsca na pomyłki. Nikt nie będzie z linijką sprawdzał czy turnie i granie są dokładnie takie same. Pracę sugeruję wykonać metodą STOPIANÓW!
90% osób z naszej akwarelowej rodziny ma dzień zajęty aż pod korek. Żeby znaleźć czas na malowanie trzeba go rozepchnąć. I trzeba to zrobić umiejętnie.
Bardzo łatwo możesz się zablokować. Wystarczy powiedzieć “w tym roku będę godzinę dziennie malować” Kiedy zrobisz takie postanowienie to właśnie zabiłeś w sobie malowanie na długo. W niektórych przypadkach nawet na kilka lat. My w Szkole Rysunku DOMIN opracowaliśmy rewolucyjną i nowatorską metodę STOPIANÓW. Na zajęciach stacjonarnych łączymy ją jeszcze z ideą ZŁOTEJ GODZINY A i B. Teraz nie ma miejsca na tłumaczenie tej idei ale zrób tak:
Usiądź do 15 minut malowania – tylko tyle ustaw w swojej głowie. I nie kombinuj, żądne 30 minut żadne 45 minut – tylko do 15!!!
Ale jeżeli Cię złapie – to wtedy wydłużaj!
Jeżeli ustawisz sobie 15 minut to jest szansa że pomalujesz 36 minut. Jeżeli ustawisz sobie że siadasz do godziny. To jest szansa że nie namalujesz nic i wynosi ona wg badań aż 87%,
Sugestie i planowanie
Sugerowana kolejność wykonania :
- Lekko naszkicuj góry na pierwszym i drugim planie. Jeżeli miałby słownie opisać co znaczy lekko to powiedziałbym “lekkie jak mgiełka”
- Góry na dalekich planach wykonaj bez podrysu – wykorzystaj jedynie plamy o różnym walorze. Zacznij od delikatnego nieba. Potem połóż warstwę najdalszych widocznych gór. Walor niech będzie trochę mocniejszy od nieba.
- Pamiętaj, że te kształty nie muszą być idealne! Dlatego ten temat jest jako drugi. Jak grań czy turnie przesuną Ci się w lewo lub prawo to nikt tego nie będzie dostrzegał.
- Zwróć uwagę co świeci – połacie oświetlonego śniegu są jaśniejsze niż niebo.
- Techniką mokre na mokre namaluj cienie od chmur na śniegu. Tu możesz zrobić studium – czyli kilka próbek na kartce z boku.
- Ostrzejsze cienie od turni i skał namaluj techniką mokre na suche.
- Na sam koniec czarnogranatową farbą dodaj wystające skały. Wykonaj to dość precyzyjnie – popatrz chociażby na skały na niepozornym załomie na I planie – to trzeba zrobić cienkim pędzelkiem albo … rozczapirzonym pędzelkiem
Co może pomóc w wykonaniu tej pracy:
Kurs akwareli 0006 – to ten który dostały osoby które zakończyły AQUAjuly
To jest ten kurs akwareli który dostałeś podczas AQUAjuly jako nagrodę. Pamiętaj też, że kompletnie nie musisz się trzymać naszych kursów. Możesz korzystać z dowolnych materiałów zewnętrznych! Jeżeli jesteś początkujący to sugeruję jednak mieć jakieś materiały, lub mentora wysokiej klasy. W przeciwnym razie możesz wyrobić sobie zły nawyk który w przyszłości nie pozwoli Ci przebić pewnej bariery.
AQUAyear rok 2 – Strzelista góra
AQUAyear rok 3 – W mroźnym cieniu
AQUAyear rok 4 – Lody Bajkału
AQUAyear rok 5 – Groza gór
AQUAyear rok 6 – Liny kolejki
PRO TIP 2 Camera Obscura
“Jak nie wiesz co powiedzieć mów prawdę” – to kolejne motto z Postawy Domina. Być szczerym, mówić prawdę pokazywać to co niewidoczne. Uczciwość.
Przez setki lat artyści poszukiwali metod jak najłatwiejszego przenoszenia obrazu widzianego na płaszczyznę. W renesansie konstruowali zwierciadła do radzenia sobie z perspektywą. Albrecht Durer zrobił obrazek na którym pokazuje jak przenosić akt na rozpiętą błonę. W manieryzmie i baroku pojawiły się pierwsze Camery Obscury.
Link do Wikipedii o Camerze Obscurze: https://pl.wikipedia.org/wiki/Camera_obscura
Camera = Izba, pomieszczenie
Obscura = Ciemny
Budowali więc małe klatki bez okna a jedynie z dziurką. Przez te dziurkę wpadał do wnętrza obraz do góry nogami. To potem wyewoluowało i powstał aparat fotograficzny. W dziurkę po prostu wstawiono obiektyw.
Zawsze zastanawiałem się jak weduciści XVII i XVIII wieku oddawali tak dokładnie widoki miast. Na przykład taki nasz Canaletto [Link Wikipedia] – miał specjalną lektykę którą nieśli mu służący. On wchodzi do niej i odrysowywał widok Warszawy.
Uwierzcie mi. Narysowanie takiego widoku Warszawy nie jest prostą sprawą nawet dla sprawnego rysownika:
I teraz tak, dla mnie absolwenta Architektury PW, to nie honor narysować architekturę przy użyciu Camery Obscury. Ja muszę umieć narysować coś takiego z “łapy i obserwacji”. Ale jeżeli Ty nie musisz to współczesna Camera Obscura jest jakimś rozwiązaniem.
Współcześnie Camery Obsucry można stosować na wiele innych sposobów.
I teraz polecę wam jeden z nich choć będę musiał wam podać też plusy i minusy.
Podświetlacz do rysunków formatu A3
Tablica podświetlająca A3:
Już studiując architekturę wiele osób stosowało Camerę Obscurę. Wtedy nazywało się to szybowaniem. Polegało na tym że robiło się kopię docelowego obrazka np. od kumpla, naklejało na szybę tę kopię a na nią swoją kartkę. W słoneczny dzień działało to idealnie. Ja sam w czasie studiów nigdy z tego nie korzystałem. To był dyshonor dla osoby pragnącej nauczyć się rysować.
Tak wygląda idea szybowania:
(To jest obrazek który wykonywałem dla sekcji koszykarskiej mojego ukochanego klubu POLONIA WARSZAWA! Jest Powstaniec Warszawy i jednocześnie koszykarz. Tu nie wykorzystywałem Camery Obscury bo nie było z czego 😉 a obrazek nakleiłem żeby pokazać Ci o co chodzi z szybowaniem. I taka prywatna prośba – jeżeli lubisz to co piszę to bądź sympatykiem POLONII WARSZAWA – właśnie ze względu na to że wielu naszych sportowców poległo w Powstaniu Warszawskim)
Czy obecnie stosuję Camerę Obsurę? TAK!
Bo jej znakomitą cechą jest potężne przyspieszenie roboty! Gdy mam do narysowania takiego karpia:
Gdzie ważny jest układ łusek to wykorzystałem ten podświetlacz.
Różnica w czasie:
Układ łusek z podświetlacza = 1,5 godziny
Układ łusek mierzeniem ręką = 10 godzin
Dlaczego tu można było to wykorzystać? Bo to jest rysunek odtwórczy, przedstawiający. Jednak ja jako artysta nadałem mu swoją interpretację! To artysta nadaje interpretacje, charakter, swój styl, swoje triki. Są jednak przeciwskazania – jeżeli chcesz być artystą, który wymyśla z głowy np. projekt tatuażu, świat gry komputerowej, ilustrację do książki bądź komiks – podświetlacz jest przeciwwskazaniem!
Jeżeli jednak masz mało czasu i wystarczy Ci robienie warsztatowo ładnych akwarel – to nie wahaj się! To Ty nadasz artyzm swojemu obrazowi.
Zdziwilibyście się jak wielu profesjonalnych artystów korzysta z podświetlaczy!!! Oni nie mogą tego pokazać bo hejt by ich zjadł. Muszą to ukrywać. Nie zmienia to faktu że ich prace są piękne bo nadali im własną interpretację.
Jeżeli potrzebowalibyście większego formatu to wyjścia są trzy:
1. Szybowanie – do formatu B2 działa
2. Mini projektor – wtedy naklejasz kartkę na ścianę i odrysowujesz obraz z projektora
3. Podświetlane stoły do map – to bardzo duży koszt
Postawa Domina – Cezanne
Będę przekonywać Cię do pielęgnowania w sobie Postawy DOMINa. Jest to zbiór postaw, postaci, cytatów, filmów czy piosenek które określają kim jesteśmy.
I dziś postać Cezanne`a, ojciec duchowy Domina
To jest człowiek który dla twórczości zrezygnował z wielkiego majątku jego ojca. Paul Cezanne chciał być malarzem. Jego ojciec, właściciel banku chciał by był prawnikiem. Cezanne rzucił studia prawnicze po paru miesiącach. Wtedy ojciec postanowił wziąć go głodem. Wydzielał dorosłemu już Paulowi głodowe kieszonkowe które starczało mu na liche mieszkanko w Paryżu i na podstawowe wyżywienie. Nie dał się jednak złamać. Kompletnie nie sprzedawał swojej sztuki bo świat nie był na to jeszcze gotowy. Ale na koniec Paul Cezanne stał się jednym z największych malarzy w historii.
Nie zachęcam tutaj do tak rygorystycznej postawy ale do tego by nie uzależniać uprawiania sztuki od otrzymywania za nią pieniędzy.
Uprawiaj ją z radością nawet kiedy ich nie ma.
Tydzień 3 – Kwiat lilii wodnej
Gdzie będą trudności:
- Lilia jest obiektem przestrzennym i symetrycznym. Poszczególne płatki rozłożone są po okręgu. Czyli w przestrzeni po elipsie. Utrzymanie tego może sprawić pewien problem. Płatki mogą nam polecieć w proporcjach.
- Kompozycja – kwiat dość mocno wypełnia formatkę. Trzeba pilnować żeby na arkuszu nie wyszedł nam zbyt mały.
- Warto też nie koncentrować się na elementach pobocznych – fragmencie łodygi czy liści. Tło musi pozostać tłem – czyli niezauważalne.
Sugerowana kolejność działań:
- Naszkicuj podrys – lekki jak babie lato
- Jeżeli masz jeszcze ciężką łapę i wyszło Ci za mocno możesz przewałkować podrys gumką chlebową. Jak nie wiesz o co chodzi – kup gumką chlebową i poćwicz nią 🙂
- Pilnuj kompozycji – niech będzie taka sama jak na tym obrazku.
- Techniką mokro na mokro namaluj ciemne tło. Ciemne tło podbije jasność kwiatu.
- Zrób studium kropel. Weź osobne kartki i na nich potrenuj krople. Rób warianty, testuj, zmieniaj formułę. Dopiero wtedy przejdź do malowania na właściwym arkuszu.
- Zrób studium pojedynczego płatka. Mieszaj kolejności malowania. Delikatne linie na płatkach pewnie najlepiej wyjdą technika mokre na suche.
- Precyzję niektórych elementów uzyskasz bardzo cienkim pędzelkiem.
Kurs który może być pomocny
Pod linkiem niżej masz kurs akwareli który może Ci pomóc w tym zadaniu. Jeszcze raz jednak podkreślę – nie ma konieczności korzystania z nich.
0010 Irysy jak Van Gogh czy Nenufary jak Monet? + lilie i tulipany (A)
Pro Tip 3 Repetitio
Mimo upływu tysięcy lat sentencja:
Repetitio est mater studiorum
Jest nadal aktualna. I tak naprawdę świetnie by było powtarzać dany temat wiele razy. Ponieważ widzę jaką frajdę daje wam ta lilia to poniżej wklejam mini galerię do ćwiczenia.
Warto potem dawać to ludziom na prezenty … będą zachwyceni.
Akwarele dla osób z zewnątrz są cudownym prezentem. Nawet jak Ty uważasz że wyszło Ci przeciętnie.
Refki na kolejne lata:
AQUAyear rok 2 – Kwiat lotosu
AQUAyear rok 3 – Dwie piękności
AQUAyear rok 4 – Kwiat podwójny
AQUAyear rok 5 –
AQUAyear rok 6 – Co za plamy co za kolory!
AQUAyear rok 7 – Toń przebita pięknem
Nie zmieściły się lub już były
Rozmyślania motywacyjne
Aż 80% osób z entuzjazmem przeszło z AQUAjuly do AQUAyear. Co ciekawe 10 % osób napisało, że ciśnienie jakie było na AQUAjuly było fajne ale nie będą brać udziału w AQUAyear ponieważ nie chcą malować pod ciśnieniem, że cos trzeba zrobić. I tu odwieczna wojna postu z karnawałem.
Lenistwo nie takie złe
Oba Eventy mają pomóc w utrzymaniu samodyscypliny. To jest strasznie trudno zebrać się samemu. Szczególnie, że lenistwo to zjawisko które towarzyszy nam setek tysięcy lat. Przy czym lenistwo to nic innego jak oszczędzanie energii. Po co coś robić jak nie trzeba. Ale z drugiej strony chcielibyśmy pięknie malować akwarelami. I te oba Eventy mają dać takie działania żeby mieć powód do malowania.
Mycie zębów
Mógłbym porównać to do mycia zębów. Gdybyśmy ich nie myli to szybko byśmy je stracili. Lęk przed utratą zdrowia jest na tyle silny, że zbudowaliśmy nawyk codziennego mycia zębów. I co wieczór nawet się nie zastanawiamy tylko to robimy. I bardzo często w czwartym poziomie wiedzy czyli “nieświadomości wiedzy” – robimy to mimo iż nie zastanawiamy się podczas procesu mycia “dlaczego”
Samodyscyplina jest rzeczą wybitnie trudną. Dlatego warto korzystać ze wszystkich naukowych sposobów żeby ją pielęgnować. Jednym z nich jest stworzenie nawyku codziennego malowania.
Jak popatrzę na to jak wyglądała nasza grupa na Fb przed Lipcem to widzę że niewiele się działo. Ilość postów i wrzuconych akwarelek do dziś jest równa temu co wcześniej było przez dwa lata. A więc mamy dowód że to działa!
Akwarele wyróżnione do tematu 3 wraz z opisem dlaczego są fajne
W wyróżnionych pracach staram się pokazać jakąś konkretną zagrywkę, która wyszła dobrze.
Żeby Twoje akwarele znalazły się w tym hall of fame na tej stronie zadbaj żeby zdjęcie był dobrej jakości. Wiele fajnych akwarel nie mogę zamieścić bo zdjęcie jest za słabe.
Nie miej też wyrzutów do siebie jeżeli się tu nie znajdujesz – czasami potrzeba sporo czasu zanim zacznie wychodzić 🙂
Celem tych prac jest z jednej strony docenienie tych którzy już malują całkiem nieźle a początkującym mają te prace “skalibrować” oczy – czyli pokazać co jest dobre… oczywiście w mojej subiektywnej ocenie.
Tydzień 4 – Szklanka i malowanie przezroczystości
Gdzie realizm łączy się z abstrakcją
Gdzie będą problemy:
- Utrzymanie symetrii kieliszka – tu trzeba sporo poćwiczyć
- Grubość szkła – ona jest niewidoczna ale wyczuwalna
- Ultra precyzja plam no obrzeżu – tam plamy są małe i rozciągnięte
- Jest tez tak że nadmierna precyzja może spowodować dużą ciężkość.
- Pominięcie nieistotnych elementów – np. ten wystający nóż i widelec, oraz fragment talerzyka po prawej – to pomiń. Natomiast czerwona serwetka może zostać – jest fajnym akcentem kolorystycznym.
- Elipsy! – to jest prawdziwa zmora szczególnie dla początkujących. Rozwartość elips w tym ujęciu jest nieduża bo horyzont przechodzi przez kieliszek. Kilka centymetrów poniżej wlewu.
Co robić po kolei:
- Naszkicuj ten kieliszek ołówkiem lub blado szarą akwarelą ale cienkim pędzelkiem!
- Nie spiesz się, wszystko domierzaj dokładnie. Pilnuj szczególnie elips i symetryczności.
- Doś dokładnie zaznacz plamy czarne, ciemne i jasne – to będzie klucz do sukcesu
- Trzecich planów nie rysuj – są rozmyte więc zrobimy je techniką mokro na mokro
- Kiedy już sprawdzisz poprawność rysunku przejdź do nakładania farby. Zacznij od w miarę mocnych trzecich planów techniką mokro na mokro. To co jest za kieliszkiem tworzy obraz abstrakcyjny. Kiedyś pop-artowy artysta Roy Lichtenstein powiedział że w jego sztuce łączy się nowoczesność z klasyką. U niego kropki Ban Day Dots były tą częścią abstrakcyjną a komiksowy rysunek sztuką przedstawiającą. U nas rozmyte plamy będą abstrakcją a precyzja kieliszka sztuką przedstawiającą.
- Po zrobieniu tła namaluj jego kontynuację w centralnej części kielicha – ale nie dochodź do lewej i prawej strony – tam pojawi się inna abstrakcja czyli załamania światłe.
Bardzo precyzyjnie techniką mokre na sucho i mokre na mokre namaluj ciemne plamy na bocznych wypukłościach kielicha, nóżce i stopce. Potem wykończ pracę – powierzchnia odbijająca.
Skorelowany kurs z tym tematem to:
0003 Jak malować kamień i szkło (A)
AQUAyear rok 2 – Cień od wody i szkła
AQUAyear rok 3 – Kolory ciepłe i zimne
AQUAyear rok 4 – Drink z kiwi
AQUAyear rok 5 – Ambitny kieliszek
AQUAyear rok 6 Małe jest piękne ale duży może więcej 😉
AQUAyear rok 7 – Dużo szkła
Znalazłem fajny stary tutorial z lekcji akwareli to wam od razu wrzucę
Wyróżnione akwarele z malowania szkła
Tydzień 5 Portret starszej Pani
Od razu na samym początku:
Jeżeli będzie to Twoje pierwsze podejście do malowania twarzy to koniecznie wybierz sobie kogos na kim będziesz się wzorować. Jest na świecie cała masa doskonałych akwarelistów od portretów – inspiruj się kimś.
Polecam też słynny portret “Dziadka Buczka” Michała Suffczyńskiego – tam też jest twarz ze zmarszczkami – można podpatrzeć jak je malować.
A niżej robię strzał w kolano – polecam konkurencyjne filmy na Domestice 🙂
Motto do tego tematu:
Każda nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku. Jeżeli nawet ten portret wydaje Ci się za trudny do namalowania to i tak zacznij! – To jest właśnie ten pierwszy krok!
I nie wstydź się jak Ci nie wyjdzie. Doceniam już samą próbę a nie wynik. Wynik mnie prawie nie interesuuję – chcę prób! Chcę pierwszych kroków!
Polecam też kursy malowania portretów z Domestiki. Temat będzie zaliczony jak zamiast tej Pani namalujesz któryś z portretów z tych kursów. A jeszcze fajniej jak potem namalujesz i tę Panią.
Lista fajnych kursów:
https://www.domestika.org/en/courses/949-artistic-portrait-with-watercolors
https://www.domestika.org/en/courses/1167-watercolor-portrait-from-a-photo
https://www.domestika.org/en/courses/448-caricature-in-watercolor
https://www.domestika.org/en/courses/1876-watercolor-portraits-capture-a-model-s-personality
https://www.domestika.org/en/courses/1068-watercolor-portrait-sketchbook
Ja wiem, że to strasznie nie-marketingowe polecać kursy obcych firm ale ja naprawdę chcę wam pomóc w osiągnięciu mistrzostwa. A te kursy akwareli które polecam są naprawdę dobre.
Jest trochę problem z tą Domestiką…
Bo mają masę dobrych rzeczy w zatrważająco niskich cenach 🙁
Domestika zabiła rodzimy rynek kursów on-line. Bo sprzedają je poniżej 10$ za sztukę. Są zmontowane świetnie. A wybierani są naprawdę dobrzy twórcy. Ich model biznesowy opiera się na tym, że jak sprzedadzą jakiś kurs w 300.000 egzemplarzy po 10$ to mają ma tym 3.000.000$ za jeden. A koszty produkcji niech nawet wyniosą 20.000$ to przebitka jest gigantyczna. A na przykład u nas najlepiej sprzedający się kurs akwareli kupiony został 17 razy.
Ale materiał mają dobry.
Jak pracować z tym portretem.
1. Jeżeli masz problem z rysunkiem użyj podświetlacza, szyby lub kratkowania.
2. Ale jak możesz to narysuj tę buzię ołówkiem. I nie martw się jak Ci nie wyjdzie. Nie musisz tego pokazywać nikomu.
3. Kiedy przełożysz już dokładnie rysunek skorzystaj z jakichś wzorców malarskich. Ja się tu nie podejmuję wskazywania jak działać bo nigdy akwarelą portretów nie malowałem.
Nasz materiał skorelowany z tym tematem:
0004 Podstawy portretu (A)
Tydzień 5 – temat alternatywny – dłonie
Jeżeli bardzo, bardzo nie chcesz malować portretu to poniżej daję temat alternatywny. Jeżeli go zrobisz i wstawisz też będzie ok.
Tydzień 6 Para z ust słońca
Magiczne efekty akwarelowe
Temat na ten tydzień jest iście magiczny. Polecam też zapoznanie się z twórczością wspaniałej akwarelistki Katarzyny Kmiecik. Kurs malowania akwarelami w jej wykonaniu można kupić na Domestice – i zachęcam do tego. Nawet bardziej niż do zakupu naszego kursu który jest pod numerem 0005. Aczkolwiek zerknij sobie w naszym sklepie co to jest 🙂
Poniżej wklejam też linki do kanału na YT p. Katarzyny – ponieważ każdy chce mieć subskrybentów i lajki to zasubskrybuj ten kanał, daj lajki i koniecznie napisz miły komentarz
Temat równoległy – leśne mgły
Film z Domestki o którym mówiłem wyżej jest płatny ale autorka zamieściła na YouTubie dwa świetne tutoriale. Warto z nich skorzystać przy tym temacie.
Jeżeli zrobisz ten materiał z filmu zamiast tematu głównego to też będzie dobrze. A poniżej wklejam trzy inspiracje które dla Ciebie wyszukałem. Idealnie nadadzą się do ćwiczeń z tym filmem.
Inspiracje do malowania – najlepiej przećwicz je wszystkie
Akwarele w słonecznych barwach
Drugim filmem który polecam jest ten niżej. Tyma razem w ciepłych tonacjach. A niżej wklejam kilka zdjęć referencyjnych.
https://youtu.be/5eN41Be1ufI?si=R7s-lIM6MF84pdbS
Tak już mam, że jak coś robię to wkładam w to bardzo dużo serca. Szukając zdjęć referencyjnych zazwyczaj nie poprzestaję na jednym. I tak było tym razem. Wyszukałem ich kilkadziesiąt więc jeszcze dorzucę niżej 9 zdjęć do dalszych treningów.
Pamiętaj, że antyczna zasada “Repetitio est mater studiorum” działa cały czas. Jeżeli chcesz utrwalić jakiś nawyk to maluj kolejne próby!!! Ale mądrze! Stosuj Zasadę 5 Kropek oraz ĆWICZENIA CELOWE.
Jeszcze więcej zdjęć referencyjnych
Tydzień 7 Mroźny strumień – akwarele precyzyjne
Na siódmy tydzień przewidziałem taki oto przemrożony strumień. I dostałem od razu pytanie:
Czy trzeba malować te wszystkie gałązki? Nie , nie trzeba … choć można.
Wygrzebałem z materiałów z roku 2016 fajne interpretacje zrobione podczas kursów akwareli stacjonarnych – można podpatrzeć i spróbować naśladować. Jednym z cytatów POSTAWY DOMIN jest cytat z samego Leonarda da Vinci “Pamiętaj malarzu młody nie gardź studium”
Do czego nasz Leonardo nakłania – do próbkowania! Do robienia dziesiątek studiów. STUDIUM jest bardzo ważne w naszej przygodzie! Ty nie masz się porównywać i już osiągnąć perfekcję – Ty masz się uczyć! Poszukiwać!
Wykorzystaj otrzymany na AQUAjuly kurs 0006
Jak rozplanować malowanie:
1. Zrobić lekki podrys – szczególnie zwróć uwagę na szybko zwężającą się perspektywę strumienia
Przykłady jak interpretować gąszcz gałęzi
Materiał dodatkowy – może być w zamian
Stały rabat dla uczestników AQUAyear (-20%)to: aquayear
Na czym malować akwarelami + czym malować?
Żeby dobrze odpowiedzieć na ten temat najlepiej oddać głos samym malującym. Mamy wtedy pewność, że nie jest to polecanie produktu bo ktoś komuś za to zapłacił!
Poniżej masz odpowiedzi poszczególnych artystów czym malują oraz zdjęcie ich miejsca pracy.
Sprzedaj swoje akwarele – Aukcja na Fan Page`u DOMIN !!!
Cokwartalna aukcja akwareli – zasady oraz Pro-Tip – Prawo Yerkesa Dodsona
Już kiedyś to robiliśmy i wyszło super!
Teraz postanowiłem powtórzyć to zjawisko. Dlaczego na Fan Page`u Domin? Bo ma 36.000 fanów – więc jest komu pokazywać. Zasięg ma znaczenie! Kilka reguł które obowiązują:
- Ja nie pobieram żadnej prowizji od sprzedanych prac.
- Pracę wystawiasz samodzielnie podając kontakt do siebie – mailowy (lub telefoniczny)
- Zadbaj o dobre zdjęcie – to naprawdę ważne
- Jeżeli praca się sprzeda to dodajesz podpis “SPRZEDANE” – raz żeby nikt już nie robił sobie nadziei a dwa żeby pokazać, że jest ruch.
- Nie bój się wystawiać swoich akwarel – uwierz mi, że gust ludzi jest dużo niższy niż Ci się wydaje. Oni nie będą oceniać akwareli tak jak my profesjonaliści.
- Cenę możesz skonsultować ze mną. Chodzi o to żeby nie podawać zbyt niskiej. Rzadko zbyt wysokiej.
- Możesz wystawić do 3 swoich prac! Tak żeby ilość Twoich akwarel nie przytłumiła innych. Jest jeden wyjątek – jeżeli szybko sprzedasz swoje akwarele to możesz dodać kolejną i tak cały czas.
- Tematyka dowolna. Mogą też być prace z tego wydarzenia.
- Jeżeli chcesz namalować nową akwarele to nie spinaj się, że musi wyjść genialnie, bo co ludzie powiedzą. Są trzy poziomy pobudzenia: niski, średni i wysoki (Prawo Yerkesa Dodsona) . Niski i wysoki upośledzają wykonanie zadania. Jeżeli do tematu podejdziesz zbyt błaho to wyjdzie niedoróbka. Jak zbyt wysoko – to Ci nie wyjdzie. Przykład : Jeżeli terrorysta przyłoży Ci pistolet do głowy i powie, że masz przewlec nitkę przez oczko igły bo inaczej Cię zabije, to z powodu trzęsących się rąk nie zrobisz tego. To jest wysoki poziom pobudzenia. Tak samo będzie z akwarelą. Jak narzucisz swojej głowie, że musi Ci wyjść arcydzieło to się tak zestresujesz, że wyjdzie ci “toporny grzmot”. Maluj na luzie. Ale z pełnym zaangażowaniem i koncentracją (Postawa Domina)
- Jeżeli zamieszczasz swoja pracę to udostępnij wtedy taki post u siebie na profilu. Bo widzisz, jest tak, że Ty się wstydzisz pokazać pracę i podać cenę, a ludzie się wstydzą zapytać. Bo nie wiadomo ile to kosztuje i nie ma co robić sobie nadziei.
- Takie sprawy jak wysyłka, oprawa i kwestia czy zgłaszać to do US pozostawiam Tobie … jeżeli jest to sprzedaż okazjonalna to ja bym nie zgłaszał 😉
- Przewiduję co kwartał taką aukcję.
Radzi akwarelistka Katarzyna Zoń:
Jakie wybrać farby akwarelowe?
Najlepsze na jakie Cię stać. Nie potrzeba 60 tysięcy kolorów na początek. Ale to jest kuszące, wiem bo sama mam dużo kolorów. Zawsze dokupuje po 1 , 2 kolory a potem nagle przestają się mieścić w pudełeczku. Na początek wystarczą spokojnie 24 kolory- to nauczy miksować kolory. Miksowanie to esencja akwareli.
Piszę tylko o tych markach , które używałam/używam.
Marki farb akwarelowych:
Van Gogh -tanie , w kostkach i tubkach, jakość studencka. Bardzo dobre na początek do uczenia się.
Winstor & Newton– jakoś profesjonalna. Bardzo dobre. Tubki i kostki.
Winsor&Newton Cotman – studenckie, tańsze niż W&N pro.
Roman Szmal Aquarius– duże kostki i półkostki. 200 kolorów, bardzo duży wybór jednopigmentowych. To, czym maluje teraz . Polski producent ,jakość profesjonalna. [najbardziej polecane!]
Jak wybrać kolory, swoją paletę?
Najlepiej wg mnie brać kolory składające się z jednego pigmentu, wtedy przy miksowaniu kolory są czyściejsze. Bo np.: jesli kolor A składa się z 3 pigmentów a kolor B z 2 pigmentów ,to po wymieszaniu uzyskamy mieszaninę z 5 pigmentów co pewnie da błotnisty, przygaszony kolor.
Jaka woda do akwareli?
2 słoiki
w 1 słoiku płuczę pędzel z farby
w 2 słoiku nabieram czysta wodę do rozrabiania z nowa farba
unika się w ten sposób nadmiernego mieszania kolorów, żeby na pracy były żywe i czyste.
Polecane pędzle akwarelowe
Pędzle do akwareli
Wielkość pędzla zależy jak duże prace – jak formaty b2 to większy, jak a4- to zwykłe
1. Duży mop – który ładuje dużo wody i ma zaostrzona końcówkę – można robić duże plamy jednolite i kreskę zróżnicowaną albo bardzo cienką albo gruba. Najlepsze naturalne włosie. Te są bardzo drogie, ale można na jeden taki pędzel oszczedzić.
Ja mam pędzle do kaligrafii jakieś tanie w 3 rozmiarach: duży, mały, średni. Są naturalne. Tanie. Ładują dużo wody.
https://paperconcept.pl/pl/pedzle-do-kaligrafii/48710-zestaw-pedzli-do-kaligrafii-sable-manuscript-3-szt.html
Jeden mam z prawdziwego włosia wiewiórki i jest to mój ulubiony pędzel póki co i najnowszy . Kupiony na dużej promocji. Roman Szmal Pure Squirrel Large.
Szerokość włosia ok 8-10 mm ,dl ok 30- 35 mm
2. Bardzo cienki pędzelek do detali. Może być syntetyczny.
3. Syntetyk do rozrabiania farby, syntetyki ładują mało wody, przy rozrabianiu farby biorą mniej farby niż naturalne. Na jakiś jeden syntetyk nie szkoda nałozyć medium maskujące , bo niszczy pędzle.
4. Syntetyczne pędzel – duży-mały-średni – Renesans 7401R -dopóki nie kupiłam wiewiórki ,to były moje ulubione do malowania. Nakładają sporo wody i są elastyczne.
Średni pędzel grubość włosia ok 5 mm ,do ok 20 mm.
5. Pędzel płaski, szeroki do moczenia kartki pod duże powierzchnie – tła.
Papier do akwareli
Wybór papierów akwarelowych
Papiery dzielimy na rodzaj wykończenia ,czy jest gładki, szorstki czy bardziej szorstki czyli gładki hot-press, lekko szorstki cold-press i mocno teksturowany – rough.
Każda powierzchnia ma swoje zalety i przydaje się do odwzorowywania różnych tematów. Fajnie mieć blok hot-press i cold-press, żeby zobaczyć różnice.
Hot press – do detali, botanika, ilustracja naukowa
Cold press rough– ekspresje, sketching, dużo wody
Papier dzielimy tez ze względu na materiał: celuloza albo bawełna lub mieszanki.
Bawełna- wsiąka dużo wody, dłużej schnie.
Dla mnie game changer to zmiana papieru z celulozy na bawełnę. Choćbym miała więcej wydać, to nie ma porównania.
Celuloza – tańszy im więcej bawełny tym na więcej można sobie pozwolić.
Bawełna – droga.
Kupuje czasem pojedyncze kartki dużego formatu bawełniane / lepszego producenta i kroje na mniejsze formaty.
Gramatura papieru minimum 200g , najlepiej 300g wtedy można dać więcej wody.
Są szkicowniki 140 g ale tam trzeba dawać bardzo mało wody żeby papier się nie podarł i nie zrolował.
Paleta do mieszania farb
Najlepiej rozprowadzają się farby na białej porcelanie. Takie porcelanowe palety są drogie, więc można iść na targ staroci i kupić jakiś talerz biały albo zakosić mamie jeden.
Plastikowe palety kosztują może 5 zł ale więcej jest denerwowania się bo farba zbiera się w kałużę i nie można domyć tego potem.
Akwarelowe Przydasie
Medium maskujące, nanosimy, malujemy i potem po wyschnięciu farby ściągamy z kartki i tam gdzie było medium jest biała kartka niepomalowana.
Medium granulujace- do robienia efektów teksturowych ,mieszamy farbę z medium i jest granulująca. Fajny efekt na papierze cold press albo rough.
Wzornik kolorów- dobrze zrobić sobie próbki każdego koloru na osobnym kartoniku i opisać farbę – jaki kolor jaki pigment , granulacja, transparentność. Pomaga przy wyborze kolorów do konkretnej pracy.
Biała farba kryjąca – tradycjonaliści nie używają, ale czasem biała farba kryjąca jest niezastąpiona np. wąsy u zwierząt czy blik na oku.
Jakie akwarele, pędzle i farby używa Ula
Maluję od 2 lat sporadycznie, zaczęło się od pleneru dla początkujących i całe szczęście bo bez tego nie wiedziałabym że warto zrobić próbnik że są różne farby i jedne się granulują inne nie.
Jakie papiery akwarelowe polecam:
Zalecenie było żeby mieć papier akwarelowy Saunders High Whithe 300g/m2 310x230mm i farby (kilka do wyboru) zaczęłam od Białych Nocy. Zarówno na tym papierze jak i tymi farbami akwarelowymi dobrze mi się maluje, próbowałam innych papierów i wracam do Saundersa, odkryłam farby w tubkach np. Daniel Smith greengold, albo QoR – indygo płynie pięknie i lubię tę farbę ale czasem używam indygo z Białych Nocy bo bezpieczniej (nie daje pajączków) i sepię.
Ciekawy pomysł na farby akwarelowe w tubkach
Farbami akwarelowymi w tubkach można się dzielić, odcisnąć do foremki półkostki albo na paletę. Kupujemy z przyjaciółką i tak robimy. Nie maluję dużo więc to na długo wystarcza.
Pędzle do akwareli w tym kozia broda
Ważne też było żeby wiedzieć, że trzeba mieć pędzel kozią brodę do moczenia papieru i kilka innych (nie musi być dużo) w różnych rozmiarach. Bardzo lubię pędzel Roman Szmal seria 911 nr 4 (mam też 6 i 8, ale ta 4 jest jakoś zwykle przydatna), ostatnio odkryłam da Vinci nr 4 (chyba Mix B) MOP 438 nabiera dużo wody ale też ma fajny czubek i można precyzyjnie malować.
Dla mnie najważniejsze było odkrycie że ciągle używam za mało wody, i powiedzenie Krystyny Lubanski „ to jest twoja praca, możesz z nią zrobić co chcesz, baw się tym” i jeszcze akceptacja, że nie wychodzi tak jak by się chciało 😊 czasami ale sama przyjemność malowania jest fantastyczna.
A tak materiały do malowania akwarelą opisuje Jacek:
Zaczynałem przygodę z akwarelą dwa lata temu od farb Sonet 24 kol. Później dokupowałem kostki i tubki Białych Nocy (jeszcze przed wojną). Sprawdzały się wg mnie znakomicie. Teraz na początek poleciłbym jakiś zestaw akwareli Rosa, nie testowałem ale są chyba tej samej klasy co Białe Noce. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jak dostałem od córki w prezencie zestaw Daniela Smitha, zacząłem przestawiać się na nie. Obecnie używam zestawu 140 półkostek Shmincke Horadam, około 40 półkostek DS i czasami Białe Noce, które zostały mi od początku. Także zestaw tani nie jest, ale jak stać na konia, to stać i na owies.
Jaki papier do akwareli
Przetestowałem różne papiery do akwareli i zostałem przy Saunders 300g 100% bawełna i Arches, który mam jeszcze ze starych zapasów. Na nich efekty pracy są najbardziej przewidywalne. Tanie też nie są, ale też uważam że biednego na gówno nie stać, bo jak kupisz gówno, to zaraz trzeba albo naprawiać, albo kupować drugi towar.
Jakie pędzle do akwareli
Ponadto praca kiepskim sprzętem na kiepskim papierze tylko będzie zniechęcała początkujących, dlatego zawsze polecam to o czym piszę wyżej. Lepiej mniej ale dobrej jakości.
Pędzle. Używam chinoli z aliexpress ( wstawię screeny). Mam taki komplet który polecam początkującym plus pędzle do kaligrafii re na screenach.
Co do miejsca pracy to go niestety nie mam i rozkładam się na ławie w pokoju. Moje marzenie to jakaś pracownia.
Czym swoje akwarele maluje Asia
Pędzle do akwareli
Wybór nr 1: Renesans seria 7401
Wybór nr 2 SZMAL 113,
RESTAUROHOUSE pure squirrel pędzel do Hake Renesans 8021 fajne pędzle ale bardzo miękkie, piją dużo wody ja nie umiem nimi jeszcze dobrze operować Mam też duże pędzle Van Gogh 191 i nie lubię ich nabierają dużo farby, są dość zwarte, ciężko jest mi je wypłukać z pigmentu
Papier:
na totalny początek, lub do szkiców
Blok do akwareli Canson student gramatura 250g
Paper concept Mix Media gramatura 250g
do nauki
Paper concept 25% cotton – ja go lubię bo na nim zaczynałam, więc wiem jak się zachowuje i jest klejony z 4 stron
Testuje dużo różnych papierów, ale nie mam ulubionego, coraz częściej zmierzam w kierunku papierów bawełnianych.
Pozostałe materiały jakich używam do akwareli
- ołówek na rysiki 0,7 (nie lubię klasycznych ołówków do podrysu)
- taśma niebieska do przyklejenia kartki
- płyn maskujący – lateks naturalny od Szmala (nie śmierdzi tak bardzo jak inne płyny
- spryskiwacz
- suszark
- gumka chlebowa
- pędzel silikonowy
Chciałam podziękować za AquaYear, bo mam okazje żeby samodzielnie popracować, pomyśleć nad malowaną pracą i utrwalić wiedzę którą zdobyłam na kursie akwareli w tamtym roku. Jest to fajna mobilizacja do dalszych ćwiczeń.
Taki dodatkowy tutorial bo Was lubię
Tak jestem zachwycony waszą postawą w AQUAyear, że udostępniam materiał z moich przepastnych zbiorów.
Jak i Ty kochasz mnie 😉 to namaluj to i wrzuć pod jakimś postem na grupie akwarela na Fb
Event AQUAyear warty jest promocji!
Po skończeniu AQUAjuly napisało do mnie kilkanaście osób (!) że nie wiedziały że ten event miał miejsce i bardzo żałują, że nie mogły wziąć udziału. Algorytmy Fb są tak ustawione, że jak ktoś nie miał interakcji z danym elementem to Fb nie podsyła mu informacji. A jak ktoś może mieć interakcje jak nie wie. Dlatego tu wielka prośba do Was róbcie to:
- Wrzucajcie swoje prace u siebie na profilach i oznaczajcie AQUAyear
- Jeżeli masz Instagrama – wrzuć też tam
- Wszędzie używaj takich dodatkowych hasztagów #Aquayear #Aquajuly #AquaDomini #akwarela #akwarela_eu itp.
- Bądź ambasadorem tej inicjatywy – mów o niej, zachęcaj
Niech nikogo kto chciałby zacząć nie ominie to wydarzenie
Tydzień 8 Łódka wraz z odbiciem
Wykorzystaj otrzymany na AQUAjuly kurs 0006
Event Aquayear ewoluuje wraz z trwaniem wydarzenia. Jest tak, że piszecie mi , że was jakiś temat złapał i trzyma. I Wysyłacie mi na priva inne wersje – tak było z liliami, więc teraz postanowiłem dodawać inne inspiracje do tematów. Jak ktoś będzie chciał sobie utrwalić dany temat to bardzo wskazane jest robienie powtórek.
Ale mądrych powtórek!
Wykorzystaj moc Postawy Domina! I kiedy weźmiesz kolejny temat rób go Ćwiczeniami Celowymi. (Ci którzy robią event AQUAyear wiedzą o co chodzi, bo często to tłumaczę na grupie Akwarela na Fb)
Rozszerzenie Tygodnia 8 – więcej łódek
Akwarele na układ pionowy
Jak już wyszukałem to i wrzucę
Najczęściej wyszukuję dużo za dużo materiału i mi zostaje. Po co mam go wyrzucać jak ktoś może chcieć zrobić z tego akwarele:
Tydzień 9 Kwietne akwarele
Temat podstawowy:
Jakie materiały – kursy akwareli mogą Ci pomóc:
Jak malować irysy i inne kwiaty w prostych krokach
Malowanie kwiatów o ciepłych kolorach
Kwiaty egzotyczne – piękno samo w sobie
Zdjęcia dodatkowe do poćwiczenia:
Tydzień 10 – zajmijmy się fakturą kamienia
Temat podstawowy:
Zdjęcia referencyjne do dalszych ćwiczeń:
Kursy pomocne przy tym temacie :
0003 Jak malować kamień i szkło (A)
0027 Jak malować architekturę kamienną – zamek i kościół (C)
*) Pamiętaj! Nie musisz korzystać z tych kursów. One są tylko jako propozycja dla początkujących żeby nie narobić sobie złych nawyków
Tydzień 11 Mroźne słońce migoce
Dziś, u progu zimy namalujemy coś co już od patrzenia szczypie w policzki.
Kursy które mogą Ci pomóc:
0011
0017
Dodatkowe zdjęcia referencyjne
Jak zacząć przygodę z akwarelami?
Najlepiej zacząć razem z nami!
A terminem, który jest idealny to 1 lipca! Dlaczego wtedy? Bo zaczynamy wtedy AQUAjuly.
Jeżeli jednak chcesz zacząć wcześniej to rozpocznij od odebrania darmowego kursu akwareli:
https://akwarela.eu/produkt/0001-pierwsze-kroki-w-akwareli-namaluj-prosty-pejzaz-a/
Ten kurs akwareli jest za darmo i jest to najlepsze zaczęcie przygody z akwarelami. Pozwoli Ci to zobaczyć czy chcesz to robić czy nie. Jeżeli się wkręcisz to możesz temat pociągnąć dalej.
A oto algorytm od zera do dobrego akwarelisty:
- Zapisz się na darmowy kurs akwareli i obejrzyj go sobie.
- Jeżeli uznasz, że chcesz to robić kup materiały plastyczne – to będzie początkowo duży wydatek. Ale pędzle i farby starcza na bardzo długo
- Zakupu dokonaj w profesjonalnym sklepie plastycznym. Możesz kupić tańsze produkty ale niech to będzie w sklepie plastycznym.
- Namaluj wszystkie ćwiczenia z kursu 0001 – nie przeskakuj poszczególnych zagadnień
- Dołącz do naszej społeczności na Fb https://www.facebook.com/groups/193143917453378 – tu dostaniesz Mega wsparcie
- Weź udział w AQUAjuly i AQUAyear – jak w tym weźmiesz udział to dalsze punkty w zasadzie nie są potrzebne
- Niżej masz spisaną Postawę Domina – przeczytaj ją i przyjmij jeżeli Ci się spodoba
Ponieważ Google podpowiada jakie pytania zadawali zainteresowani akwarelą to teraz odpowiem na te zapytania:
Tydzień 14 Jeszcze trochę kwiatów – są takie piękne
Kursy które wesprą Cię w malowaniu
0010
0019
Dodatkowe kwiaty do namalowania:
Tydzień 15 Dotykamy sztuki najwyższej!
Dawid Michała Anioła
Pewnie to też jest zaskakujący wybór ale celem tego ćwiczenia jest tektonika twarzy a rzeźby świetnie się do tego nadają. Pamiętaj żeby się nie spieszyć! Sprawdzaj i poprawiaj podrys żeby było jak najdokładniej. Szybkość przychodzi z czasem.
Kursy pomocne przy tym temacie
0004, 0018
Więcej popiersi do namalowania
Dobrze ćwiczyć akwarele portretowe na popiersiach – można wydobyć tektonikę głowy.
Tydzień 16 Mroźny zmierzch
Kurs który może pomóc Ci przy tym zadaniu ma numer 0011
Materiały dodatkowe:
Poniżej będę wpisywał to wszystko co określa Postawę Domina. Co ciekawe ona w takiej formie nigdzie nie jest spisana! To po prostu jest. To jest Etos pracy w szkole rysunku Domin. Poczytaj i zobacz czy chcesz pielęgnować w sobie to wszystko:
- Nigdy się z nikim nie porównuj – nie wiesz ile godzin ćwiczeń i praktyki ma dana osoba
- Uczę się więc popełniam błędy – nigdy nie wstydź się błędów, masz do nich prawo
- “Jeżeli chcesz wydać osąd to obejrzyj ten medal z obu stron i to wiele razy – Marek Aureliusz” Nikogo nie hejtuj i nie oceniaj, nie pouczaj! Nie znasz drugiej osoby, nie wiesz jakie ma życie.
- “Jak każdy artysta zmuszał swoją kończynę do uległości” – z filmu “Moja lewa stopa” – film koniecznie do obejrzenia – a Ty pamiętaj, że jak zaczynasz akwarelę to Twoja ręka jest jak imadło.
- “Wiara, siła, męstwo” – Luxtorpeda – To nasz hymn! – Odsłuchaj i obejrzyj Video na YT.
- W.U.S. – Kiedy przyjmiesz w swojej głowie Postawę Domina od tej pory wykazujesz się Wytrwałością Uporem Samodyscypliną
- Który Ty raz żyjesz – skąd miałeś to wiedzieć – no i parafraza dla akwarelistów – “Który Ty raz malujesz ten temat, miało Ci wyjść od razu?”
- “Nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku” – jeżeli jakiegoś tematu nigdy nie malowałeś – to jest prawie 100% szansa że Ci “nie wyjdzie” – ale i tak zaczynaj! Każda trudna droga to ten pierwszy krok.
- “Co robi dziecko gdy upadnie – powstaje i próbuje iśc dalej” – zawsze próbuj dalej!
- Jeżeli strasznie masz ochotę zrobić komuś korektę to tylko Metoda Hamburgerową – pochwała realnej rzeczy-korekta błędu- pochwała drugiej rzeczy. Tylko pamiętaj ludzie nie lubią pouczania! No chyba, że osobiście na to zezwolą.
Brawo - doszedłszy tu, zrealizowawszy temat 16 możesz wybrać sobie dowolny kurs akwareli z naszego sklepu - dostajesz go za darmo - To jest Twoja nagroda!!!
Powtórka - spróbuj zrobić któryś z tych tematów żeby utrwalić sobie umiejętności
Sekcja 2 trochę bardziej zaawansowane ale po zrobieniu sekcji 1 dasz radę
Nie porównuj się z innymi! Porównuj się ze sobą z wczoraj.
Tydzień 17 Szklana butelka z drobnymi kwiatuszkami
Gdzie będą trudności
- Zdecydowanie elipsy! Ich rozwartość przy wlewie i u podstawy. Duże ilości elips przy wylocie i to obok siebie. Poświęć temu mnóstwo czasu aż będzie idealnie
- Delikatne przejścia tonalne w tle
- Namalowanie cienkim pędzelkiem łodyżek kwiatka. Tu przayda się ćwiczenie sprawności pociągnieąci i precyzji.
Co może pomóc:
Kurs akwareli 0020
Dodatkowa porcja fajnych inspiracji:
Tydzień 18 Kamory i woda
Kurs który może pomóc – 0014
https://akwarela.eu/produkt/0014-gorskie-strumienie-malowanie-wody-a/
Tydzień 18 to już kolejna odsłona naszego AQUAyear.
Temat może wydawać się trudny ale po tych poradach myślę że będzie trochę łatwiej:
1. Po pierwsze nie trzeba oddawać dokładnie przedstawionych elementów – nikt nie będzie porównywał kształtu kamieni na akwareli z tymi na zdjęciu.
2. Po drugie – znów zachęcam do próbek na bocznych kartkach. Testuj, próbuj zmieniaj sposoby to przyniesie dobre efekty.
3. Po trzecie poszukaj fajnych schematów na oddanie gąszczu z trzecich planów.
Garść fajnych fotek:
Tydzień 19 Zieleń nad jeziorem
Kiedy idzie się w wysokie góry i patrzy na szczyt który jest do zdobycia może to przytłaczać. Natomiast pierwszy krok nie przytłacza. W Tatrach jest to przekroczenie szlabanu wjazdowego do Tatrzańskiego Parku Narodowego. To nie przytłacza.
W Postawie Domina używamy takiego cytatu:
“Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”
Teraz przy Tygodniu 19 możesz zobaczyć jak daleko zaszliśmy. To naprawdę cieszy!
PRO-TIP:
1. Weź kartkę akwareli – nie musi być najdroższa ze sklepu. Weź tani pędzel. Na wewnętrznej stronie dłoni rozrób trochę farby. Następnie rozczapirz pędzel tak żeby miał wiele końcówek. Następnie dotykaj kartki i zobacz że to może wyglądać jak zgrupowanie liści.
Może wyglądać ale nie musi. Dlatego testuj i próbuj. Dawja gęstszą lub bardziej bladą akwarelę. Joseph Zbukvic w swojej kultowej książce o akwareli nazywa gęstość akwareli różnymi nazwami, które zapadają w pamięć “cienka herbata” “śmietana” “masło”. Baw się i rób studium!
Rozpoznanie trudności i refleksje nad tygodniem 19
Analiza przykładu:
- Zdjęcie zrobione było pod wieczór dlatego kolorystyka jest stonowana
- Popatrz jak sprawnie namalowane są liście. To jest o “magic touch”, to magiczne dotknięcie ręką z pędzlem. Początkujący mają tendencję do dociśnięcia mocna aż wyjdzie brutalnie
- Grzegorz nie koncentruje się na każdym z listków oddzielnie – upraszcza mniej istotne elementy do pewnej masy
Jak zachowywać się przy temacie akwareli z tygodnia 19
- Popróbuj różnych wariantów dotknięć pędzla. Testuj walor i mokrość plamy
- Zwróć uwagę na czernie – początkujący mają z malowaniem takich rzeczy duży problem. Boją się, że zwalą efekt “i co to będzie!!!” Nic nie będzie – wiedza jak nie robić też jest cenna. Nigdy nie bój się, że spieprzysz. Ważne jest tylko potem, żeby wykonać Redominizację. Jak się da to pod okiem jakiegoś mentora. Nie musi to być nikt od nas może być z Twojej okolicy.
- Nie koncentruj się na pojedynczych listkach a przynajmniej nie na wszystkich
- Na zdjęciu widać po lewej stronie, że liście są jaśniejsze od tła. Można spróbować użycia maskingu. Masking to taka guma w płynie. Na bazie amoniaku więc śmierdzi okrutnie. Zasada jej użycia jest taka, że nakłada się na miejsca gdzie nie chcemy żeby było zamalowane. Popatrz na przykłąd obok. Grzesiek swój podpis zrobił przy użyciu maskingu. Kiedy masking wysechł namalował tło. Potem zwałkował masking i “pokolorował” podpis.
Kursy akwareli które mogą pomóc:
Jak malować jezioro
Tafle wody
Tydzień 20 Struktura drewna
Tydzień 20
“- Lembasy, jeszcze więcej lembasów – powiedział Sam do Froda”
Znów architektura drewniana???
Dokładnie tak, i tak ma być!
Tak też wynika z różnych teorii nauczania które poznałem przez 30 lat. Nie będę ich tutaj przytaczał bo zrobiłoby się z tego 40 ekranów treści. Ważne jest żeby je zastosować i używać. Zastosowałem je więc w programie AQUAyear i zobaczysz będą działać.
Kurs który pomoże przy tym temacie to nr.0012
Fizyka i akwarela
Dobrze się zastanów zanim wybierzesz mentora od korekt. Jest na rynku mnóstwo świetnych akwarelistów którzy uczą. Zaliczyłbym do nich Adama Papke, Katarzynę Kmiecik, Minha, czy wybitnego Michała Suffczyńskiego. Oczywiście będę polecał naszego Grzegorza Wróbla bo doskonale tłumaczy (tak mi piszą ludzie). Jest też sporo “szarlatanów” którzy zbudują Ci złe nawyki z których się nie wyswobodzisz 🙁
Posłużę się przykładem złego nawyku który został zbudowany w mojej głowie a który miał gigantyczne znaczenie w mojej “karierze” fizycznej.
“Nigdy nie lubiłem fizyki, przynajmniej do czasów mechaniki i konstrukcji na Architekturze PW. Mój pierwszy nauczyciel sam nie umiał fizyki, był przysposobiony do tego bo w szkole brakowało takowego. Potem miałem Panią Z. – wredną sygę, która wyżywała się na uczniach. I tak przez 4 lata podstawówki budowałem nawyk nienawiści do fizyki pomieszany z jej nie rozumieniem. Kiedy poszedłem do szkoły średniej, a jakże na … mat-fiz (!) Byłem totalnie zdemolowany. Był to jakiś koszmar przez kolejne 4 lata. Aż przyszły studia na Architekturze. I nagle okazało się, że ta fizyka w cale nie jest taka zła. Co więcej kiedy mechanika przeszła w konstrukcje to uwielbiałem te przedmioty. Jednak redukcja złych nawyków kosztowała mnie mnóstwo pracy. Udało się i wszystko zaliczyłem ale wiem, że wiele osób, które miały podobnie nie przeszło dalej.
Jak malować drewno akwarelą
Nawyki które kształtujemy
Po co ta cała historia?
Tu zaczerpnę cytat który jest jednym z najważniejszych z Postawy Domina:
Najpierw my kształtujemy nawyki, potem nawyki kształtują nas
Każdy nauczyciel, każda szkoła, każda książka zostawia ślad na swoim uczniu. W tym zestawieniu książka najmniej. Powyższa historia pokazuje, że na samym początku mojej fizycznej edukacji nieświadomie ukształtowałem sobie zły nawyk.
Dlatego dobrze wybieraj osoby na których się wzorujesz! Bo każda z tych osób stworzy Ci nawyk. Co więcej możemy stworzyć sobie nawyki sami. Np. w malowaniu akwarelą zbyt dosłowne traktowanie detalu. Albo malowaniem zbyt suchym pędzlem – to są takie najczęściej spotykane nawyki u początkujących, które blokują im w pewnym momencie pójście dalej.
Patrząc na akwarelę Grzegorza jam 100% pewności, że ten daszek Wilii pod Jedlami będzie zrobiony dobrze. Będzie miał świetne proporcje i jakość perspektywy. I wiem, że Grzesiek dobrze tego nauczy i zbuduje dobre nawyki. Ale pamiętaj … każdy nauczyciel zostawia ślad na swoim uczniu. Obejrzyj tę stronę, obejrzyj akwarela Grześka – bo tego Cię będzie uczył.
Nie mniej – nie musisz z tego korzystać. Wymieniłem wyżej część akwarelistów których bardzo sobie cenię. Oni też zbudują Ci dobre nawyki
Tydzień 21 Skały naturalne i obrobione
Tydzień 21
W tym tygodniu ćwiczymy malowanie faktury kamienia.
Zerknij na kursy które w razie czego mogą Ci w tym pomóc 0003 i 0027
Materiał referencyjny pozwoli Ci na poćwiczenie kamienia naturalnego oraz kamienia obrobionego przez człowieka.
Pewnym problemem może być też dla Ciebie rysowanie w perspektywie. Poniżej kilka podpowiedzi jak radzić sobie lepiej:
- Upraszczaj do brył prostych – Ta kapliczka to prostopadłościan z położonym na nim graniastosłupem o podstawie trójkątnej. Wyseparuj te dwie bryły.
- Odkładania kątów – nałóż ołówek na dowolną krawędź i przenieś ją wiernie na podrys pod akwarelę
- Rozwartości ścian – ściana frontowa jest krótsza od ściany bocznej – krótsza mieści się “dwa razy z kawałkiem” w dłuższej. Dzięki takiemu mierzeniu zawsze zachowasz dobre proporcje. Możesz też mierzyć inne elementy względem siebie. Np. ile razy wysokość figury mieści się w widzialnej części ściany frontowej.
Dodatkowa lekcja z perspektywy
Krótka lekcja z zasad perspektywy
Postępuj zgodnie z tymi punktami:
- Narysuj horyzont – poziomą linię która jest najważniejsza na rysunku w perspektywie. Nie używaj linijki! – ćwicz rękę!
- Zaznacz punkt zbiegu – tak jak na tym materiale – ale uważaj! – drugi punkt zbiegu jest zawsze niewidoczny. Ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć dwóch punktów zbiegu przy płaszczyźnie prostokątnej
5. Teraz dodajemy więcej detali jest to druga faza naszego rysowania
6. Okna uprość do bryły prostej – do prostopadłościanu. Bardzo pilnuj zbiegania się linii bo tu często “leci perspektywa”
Początkującym jest bardzo ciężko wyobrazić sobie drugi punkt zbiegu. On jest czysto abstrakcyjny. Możesz jednak zastosować pewne ułatwienie. Oszacuj gdzie jest drugi punkt zbiegu. Możesz to zrobić w ten sposób że wydrukujesz sobie ten materiał. Położysz na stole i nitką przywiązaną do pinezki znajdziesz go. Pinezkę wbij w jakąś deskę np kuchenną i napręż nitkę. Naprężona nitka da Ci dobre linie zbiegu.
7. Narysuj wejście do kapliczki – pamiętaj żeby ściana miała swoją grubość.
8. Narysuj tę formę roślinną która jest po prawej stronie
9. Nałóż delikatny walor tak żeby uzyskać pierwsze kontrasty. Tak żeby widać było gdzie jest światło a gdzie jest cień. Powiększ obrazek i zobacz jakimi kreskami jest to zrobione – staraj się je naśladować.
Tematem pracy jest kapliczka dlatego to na niej będziemy się skupiać. Nazywamy to węzłem.
10. Popatrz na drogę – jest tak jakby lekko wklęsła – narysuj delikatnymi pociągnięciami tak żeby oddać tektonikę tej przestrzeni.
11. Dodawaj coraz mocniejszy walor rozchodzący się promieniście od centrum węzła. Tematem tego rysunku jest ćwiczenie podstaw perspektywy a nie rysunek do powieszenia w ramkach. I tak go traktuj.
12. Popatrz na interpretację liści drzewa i też je tak narysuj. Nie są one tematem głównym dlatego nie koncentrujemy się na nich.
Inne budowle kamienne rozszerzające Tydzień 21
Kursy pomocne przy tygodniu nr. 21
Malowanie kamienia
Namaluj kamienny kościół
Spis treści dla łatwiejszej nawigacji
Tydzień 22 Światło gdzieś w zimnych górach
Tydzień 22
0021
Tydzień 23 Krwiste pomidory
Tydzień 24 Portret dziecka
Tydzień 25 Dolina melancholii
Tydzień 25 – Góry mają w sobie coś magicznego
Kurs akwareli który może Ci pomóc przy tym zadaniu to :
Namaluj sprawnie piękny górski widok – kurs nr.0013
Temat główny bogaty jest w kolor ale słuchając waszych wypowiedzi dodałem też tematy w ograniczonej palecie barwnej. Posłuchajcie też patentu jaki kiedyś podpowiedział mi prof. Pańkowski kiedy jeszcze byłem studentem:
PRO-TIP
“Bardzo często kiedy przesadzę z kolorystyką wkładam akwarelę do wanny i poddaję ją prysznicowi. Tak długo aż osiągnę spodziewaną lekkość. Po całej tej akcji wykładam akwarelę na podłogę i czekam aż wyschnie na wiór. Wtedy maluję bliższe plany.”
Ja sam osobiście nie stosowałem tej metody – ja zazwyczaj wykorzystywałem papier ścierny. Ty jednak może spróbować.
Pamiętaj, że w Postawie Domina jest też taki zapis “W strefie komfortu nie ma rozwoju”. Nie klep za każdym razem tego samego schematu – testuj, próbuj, sprawdzaj i z uśmiechem przyjmuj sytuację jak nie wyjdzie. Mów sobie wtedy:
– Jeszcze nie
Tydzień 26 Śnieżne czapy
Tydzień 26 Taką zimę to lubię
Ja lubię nasze cztery pory roku. Uwielbiam ciepłe latu gdzie wieczorami słyszę terkot świerszczy. Melancholijną i tajemniczą jesień albo tę złotą. A jak spada pierwszy śnieg to cieszę się z niego jak z wrześniowych kasztanów.
Kurs który może pomóc Ci przy tym temacie:
Śnieżne czapy i niebieskie cienie – malujemy zimę – kurs 0021
To co uwielbiam w zimowych klimatach to te świecące płaszczyzny śniegu. Prawie że mrużę oczy od odbitego słońca. Kiedy nałożymy jeszcze niebieskie ( a nawet fioletowe ) cienie to muldy śniegu dostają dodatkowej plastyczności.
W tematach dodatkowych ciekawy jest też ten w wyciągiem narciarskim. Tam zbierająca się na horyzoncie ciemna chmura też powoduje, że śnieg jest najjaśniejszą częścią
Claude Monet - Muzeum D`Orsay
Kiedy w 2004 roku odwiedziłem Muzeum D`Orsay długo stałem przed tym obrazem.
- Po pierwsze zaintrygował mnie tytuł – “Sroka”
- Po drugie- jak Monet namalował cienie na śniegu
- Po trzecie – rozważałem postulat Impresjonistów – że cienie na śniegu w słoneczny dzień są niebieskawe
My akwarelami z natury nie pomalowalibyśmy tego tematu – ale farby olejne pozwalają malować przy ujemnych temperaturach … dopóki palce nie zgrabieją.
A może masz ochotę dodatkowo zrobić ten temat akwarelą?
Tydzień 27 Skrząca się woda
Tydzień 28 Polska kapliczka
Przydałoby się choć raz namalować temat trochę sakralny.
Tydzień 29 Akwarele ptaków - Malowanie przyrody
Na ten tydzień wspaniały świat ptaków
Nie mniej wspaniała jest lekcja jaką Grzegorz przygotował do tego tematu:
Malowanie Zimorodka, ryb i chrząszczy – kurs 0041
Tydzień 30 Akwarele nastrojowe - riuny
Tydzień 30
“Trudno odmówić patosu ruinom” W. Szymborska
Tematu malowania ruin nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu.
Pomocnicze kursy 22,23, 27
A jeżeli chcesz więcej to jeszcze dwie takie inspiracje:
Tydzień 31 Kolejny portret do kolekcji
Tydzień 32 - akwarele faktur materiałowych i światła
Malowanie szkła to zawsze jest jakaś magia
W malowaniu refleksów na szkle, czy cieni od szkła to jest fajne, że dobrze można połączyć spontaniczność akwareli z nieprzewidywalnością błysków.
Świetnie ten temat opracował Grzesiek na w tym kursie malowania który może Ci pomóc:
Jeden z najpiękniejszych tutoriali w naszym sklepie kurs numer 20 – malowanie martwych natur
Brawo ukończyłeś sekcję 2 - teraz wybierz sobie kurs akwareli jaki Ci pasuje - i napisz do mnie na domin@domin.pl
Sekcja 3 - po skończeniu 1 i 2 nie będzie Cię przerażać
Tydzień 33 Akwarele podwodne
Bogactwo morskich form i kolorów
Świetny temat do poćwiczenia bogactwa kolorów lub tonacji.
Kurs który może Ci pomóc przy tym:
Tydzień 34 - faktura ściany
Tydzień 34 Dostrzec piękno niedostrzegane
Czy przyglądałeś się kiedyś starym murom? Potrafią fascynować swoimi formami. Na ten tydzień przewidziana jest ta spokojna w tonacji akwarela.
0021
Do tego tematu nie mamy dedykowanego kurs ale jest jeden poboczny który wiele uczy:
https://akwarela.eu/produkt/0023-malowanie-architektury-kamiennej-skyline-pod-swiatlo-b/
Tydzień 35 Akwarele wnętrz
Tydzień 36 Słoiki, słoiki ... wszędzie słoiki
Moim zdaniem najlepszym tutorialem ze wszystkich które mamy jest ten :
https://akwarela.eu/produkt/0020-martwa-natura-na-wsi-b/
Temat który może Ci pomóc tym razem
Akwarele są cudowne ... czyż nie?
Popatrz na te dwie fajne akwarele.
W jednej warto zwrócić uwagę na załamywanie się łyżeczki a w obu na fajne rozszczepienie się świateł.
Pro-Tip
Namaluj dla treningu te dwie akwarele a potem samodzielnie ustawiaj jako słoik z czymś temat pod swoją akwarele.
Tydzień 37 Włoskie klimaty w akwareli
Są takie miejsca na ziemi które są stworzone pod akwarelę. I Italia do nich należy. Tu zawsze są głębokie kontrasty pomiędzy cieniami a miejscami oświetlonymi.
Dodatkowe inspiracje
Do tego tematu możesz posiłkować się aż trzema kursami:
https://akwarela.eu/produkt/0035-urok-wloskich-miasteczek-c/ – Ten temat to niemal idealne dopasowanie – Warto przyjrzeć się jak robi to mistrz Grzegorz i skorzystać z jego olbrzymiej wiedzy.
https://akwarela.eu/produkt/0037-gotycki-lacznik-w-barcelonie-d/ – Tu świetnie można się nauczyć jak robić śródziemnomorską tonacje barwną
https://akwarela.eu/produkt/0026-wloskie-slonce-i-tajemnicza-praga-b/ – Jak malować akwarele – tak jak robi to dobry nauczyciel. Nic Ci tak nie pomoże jak przyjrzenie się konkretnym ruchom pędzla
Tydzień 38 Góry
Do tego tematu przypisany jest ten kurs akwareli:
https://akwarela.eu/produkt/0013-gorskie-glebokie-widoki-a/
Pamiętaj, że kupując kursy finansujesz korekty na grupie Akwarela.
Tydzień 39 Pod światło - akwarele we wnętrzach
Nastrój pod światło, to zawsze robi wrażenie, a tak pokazuje to nasz wykładowca:
https://akwarela.eu/produkt/0029-nastrojowe-swiatlo-we-wnetrzach-c/
Tydzień 40 Studium metalu i pary
Tydzień 41 Subtelne światło we wnętrzach
Tydzień 42 Kościoły
Tydzień 43 Wenecja
Na mapie Włoch jest jedno miejsce szczególne – Wenecja. Ją można malować bez końca. Miejsce które wydało tak wielką rzeszę artystów , że to wielki zaszczyt malować ten temat.
Specjalnie pod niego przygotowaliśmy zestaw wspaniałych lekcji malarskich, przynajmniej zobacz je :
https://akwarela.eu/produkt/0036-wenecja-w-akwareli-d/
A jednocześnie pamiętaj że…
Nie trzeba kupować jakikolwiek kursu akwareli – one są tu tylko sugerowane. Bardzo pomagają i przyśpieszają malowanie ale nie są konieczne. AQUAyear jako wydarzenie jest darmowy.
Nie mniej zerknij sobie na ten kurs.
Tydzień 44 Metropolia w świetle
Tydzień 45 Portrety zawsze miłe
Portret – najczęstszy temat w sztuce
Gdybym tak miał wybrać jeden temat, który pojawia się najczęściej to chyba byłby to portret. To jest klasyka rysunku i malarstwa. Bardzo wymagający temat ale i też bardzo ważny.
PRO-TIP
Posłuchaj tej mojej korespondencji z jedną z uczestniczek AQUAyear.
– Panie Wojtku wszystko mi się rozjechało w tym portrecie. Kompletnie nie jest podobny do tego ze zdjęcia. A proporcje to już jakaś tragedia. Ma Pan dla mnie jakąś “złotą radę”
– Hmmm a ile Pani wcześniej razy rysowała portret?
– No ten był mój pierwszy.
– To ma Pani odpowiedź dlaczego wszystko się rozjechało
Kochani, tak się nie da. Trzeba ćwiczyć wiele razy i to z pełnym zaangażowaniem i koncentracją. Można do tego wykorzystać metodę 5 kropek i połączyć ją z W.U.S. (to są terminy z programu Szkoły Rysunku Domin) – tu nie ma miejsca na wyjaśnianie dokładnie ale sprowadza się to do jednego – TRZA ĆWICZYĆ!
Tydzień 46 Uliczka pod światło
0037
Tydzień 47 Kompozycje kwiatowe
Kwiaty kochają akwarele – akwarele kochają kwiaty!
Tydzień 48 Zmierzcha się - akwarele końcowe
Jeżeli spojrzysz na te tematy pod akwarele w pierwszych tygodniach AQUAyear – to się przerazisz. Dlatego nie patrz na to zbyt wcześnie.
Ale jak spojrzysz na temat z perspektywy tygodnia 44 to w cale nie będą takie straszne. Choć wymagające pozostaną zawsze.
Pamiętaj cały czas o Postawie Domina a szczególnie tych aspektach:
- nigdy z nikim się nie porównuj
- Patrz na postęp a nie perfekcję
- Nie skrytykujemy Cię – nie musisz się samobiczować
- Nie wstydź się – nie wyszło Ci – super! Masz kolejne bezcenne doświadczenie
- Stosuj jedno z naszych mott: “Uczę sie więc popełniam błędy”
0039 0043
Brawo! Ukończyłeś/łaś wielkie dzieło - Rok malowania akwarelą! Teraz otrzymasz dyplom uznania który jest naprawdę cenny bo odzwierciedla Twój W.U.S !!!
Małymi krokami dotarłeś aż tu! Kto by pomyślał że pójdzie tak gładko. Teraz porównaj swoje najgorsze akwarele z początku AQUAyear z tym jak malujesz teraz! To jest prawdziwa przepaść! A nie mówiłem, że zrobię z Ciebie mistrza. Ja mam w tym duże doświadczenie. I teraz widzisz dlaczego uważam że “Talent nie istnieje”
Nagrodą za ukończenie AQUAyear jest kurs 0008
Dopełnieniem AQUAyear jest przerobienie tematów z otrzymanego kursu 0008
Tygodnie 49-52 płynnie wchodzą w AQUAjuly.
Tygodnie 49-52
Tydzień 49
Tydzień 49 jest lajcikowy – przećwiczymy sobie pewne podstawy w akwareli. Podstaw nigdy za wiele.
Tydzień 50
W tygodniu 50 wychodzimy w góry.
Tydzień 51
Tym razem architektura w krajobrazie. Lewy obrazek prezentuje perspektywę z lotu ptaka. Prawy to żabia perspektywa – tu horyzont jest poniżej budowli.
Tydzień 52
Ostatnim tematem jest wyjątkowo malowniczy most w Mostarze.
Akwarelowe inspiracje
Tu będę wrzucał wszystko to na co nie było miejsca wyżej.
Zobacz może zainteresują Cię takie kursy rysunku online:
Digital Painting
Digitalownia